Чешкият министър-председател и милиардер Андрей Бабиш изрази разкаяние за комунистическото си минало в неделя на церемония в Прага, отбелязваща 30 години, откакто Нежната революция свали комунизма в тогавашна Чехословакия.
Популистът магнат, който беше член на Чехословашката комунистическа партия през 80-те, отдаде почит на мирното въстание през 1989 г., което даде началото на демократичната реформа на бившия съветски сателит.
Неговите коментари идват след като четвърт милион чехи наводниха централна Прага в събота в демонстрации за отбелязване на годишнината, на която протестиращите поискаха Бабиш да подаде оставка заради обвинения в подкупи и корупция и че някога е бил комунистически секретен агент. Той категорично отрече обвиненията.
"Както със сигурност знаете, аз бях член на Комунистическата партия. Не се гордея с това", заяви Бабиш на церемония, на която присъстваха премиерите на Унгария, Полша и Словакия и председателят на германския парламент Волфганг Шойбле.
Той каза, че „не е толкова смел“ като Вацлав Хавел, драматургът-дисидент избран за президент на Чехословакия през 1989 г. и благодари на онези, които стоят зад протестите на Нежната революция.
"Днес стоя тук като министър-председател, избран на свободни, демократични избори и затова искам поне сега да изразя своята благодарност и смирение", каза Бабиш, чието правителство на малцинствата сега разчита на мълчаливата подкрепа на депутатите от комунистическата партия, за да оцелее в парламента.
Припомняме, че в редица досиета на ДС Бабиш фигурира като "агент Буреш" под регистрационен номер 25085.
Според досега публикуваните архивни документи, от ноември 1982 до 1985 г. той е работил като "неофициален сътрудник" на тогавашните чешки тайни служби.
Самият Бабиш решително отрече това и се опита да повлияе на съда, така че обвинението за сътрудничество с ДС да бъде отхвърлено. Само че жалбата му пред словашкия Конституционен съд не беше уважена. Европейският съд по правата на човека в Страсбург потвърди това решение през декември 2018 г. Което ни най-малко не смущава заклетите му привърженици.
"На тях им е все едно", изтъква Петр Хонжейк от икономическото издание "Hospodarske noviny". Мнозина смятат, че това е минало и по онова време всеки е трябвало да прави някакви компромиси. А за онези избиратели, които и до днес гласуват за комунистите, сътрудничеството с ДС изобщо не е проблем.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство