17 Февруари, 2025

Ген. Събев: САЩ дават ясен знак на Русия да спазва договора за "Открито небе"

Ген. Събев: САЩ дават ясен знак на Русия да спазва договора за "Открито небе"

Съби Събев

„Обявеното оттегляне на САЩ от „Открито небе“ е начин Русия да бъде накарана да спазва договора“, смята военният експерт Съби Събев, който е и първият ни представител в НАТО.

Според него, обаче, решението на САЩ може да раздели мненията в НАТО.

„1500 разузнавателни мисии над териториите на всички страни. Това е статиката, която върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел посочи в защита на запазването на инициативата „Открито небе“. За 18-те години, откакто е влязла в сила, тя е знак за доверие между държавите от Русия до САЩ. Това е част от мерките за укрепване на доверието в областта на сигурността. Считам, че изпълнява важна роля. България също извършва такива полети, включително над територията на Съединените американски щати. Прелитал е един наш самолет Ан-30 с кацане и дозареждане в Рейкявик и след това над територията на Съединените американски щати. Процедурата е такава, че самолетът, който пристига за полет по „Открито небе“, каца на определено летище от територията на страната, над която трябва да се извърши инспекция. Договарят се процедурите, взема се представител от страната, на територията на която ще се прелита на борда на самолета и по определени договорени маршрути се преминава и фактически се извършва този полет. Договорът фактически се прилага за цялата територия на дадена страна, включително териториални води, включително острови. И по принцип приемащата страна не би следвало да отказва полета над определени региони. Неговата цел е да допринесе за откритост и прозрачност във военната дейност на страните, които са го подписали, чрез извършване на инспекционни полети над техни територии“, коментира Събев пред БНР.

По думите му, Русия го нарушава заради отказа си да разреши на самолети да приближават на по-малко от 500 километра от разположения между Литва и Полша руски анклав Калининград и да преминават на повече от 10 километра от границата на Русия с Грузия.

„Реакцията на Вашингтон не е изнудване. Просто да се даде ясен знак на страната, която не спазва напълно договора, че трябва да се върне и да се придържа напълно към неговото изпълнение. Даже Тръмп заяви, че докато те не започнат да го спазват, ние се оттегляме. Това беше предупреждението. Някакви големи последствия от това няма да има. Възможно е да възникнат някакви разделения, примерно в НАТО. Защото всички европейски страни-членки на НАТО са твърдо убедени, че този договор трябва да продължи да функционира и, съответно, да се да се спазва. Ако САЩ излязат от този договор, те, разбира се, имат достатъчно космически средства за наблюдение да имат пълна представа какво става на територията на Руската федерация, но останалите страни –членки нямат такава възможност“.

Засега НАТО демонстрира желание за продължавате на взаимоотношенията в рамките на договора „Открито небе“, стана ясно от изказването на генералния секретар на алианса Йенс Столтенберг, който обясни, че Русия е тази, която трябва да се съобрази с подписаните споразумения.

„Ако и Русия се оттегли от договора, „мерките за укрепване на доверието сериозно се разрушават“, обясни Събев.

„Вероятният сценарий след тази стъпка на САЩ е провеждане на преговори между САЩ и Русия или въобще НАТО и Русия по връщане или уточняване на някои клаузи по изпълнението на договора. Ще видим какво ще стане. Но както споменах, аз очаквам благоприятен изход от тази ситуация. Тоест, сядане на масата на преговорите, изглаждане на противоречията и връщане към цялостно изпълнение на договора. Русия няма интерес да прекрати изпълнението на този договор, защото ще се лиши от възможността за наблюдателни полети на територията на САЩ и европейските страни-членки на НАТО“, прогнозира експертът.

България е част от договора „Открито небе” от 1994 г. Статистиката на МО показва, че между 2013-а и 2017-а година руски самолети са летели поне веднъж годишно. 2017-а година е последната, за която има данни, че руски самолети са провеждали наблюдателни мисии. От 1994 г. до 2016-а година в изпълнение на международните договори включително и „Открито небе“, Руската федерация е провела над 52 инспекции на военни формирования.

Сподели:
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

Фон дер Лайен: Сигурността на Европа е в преломен момент - става дума за Украйна, но и за нас

"Нуждаем се от нагласа за неотложност. Нуждаем се от увеличаване на отбраната. И от двете се нуждаем сега.“

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран