21 Януари, 2025

Сърбия - от еко-активизъм към еко-тероризъм

Сърбия - от еко-активизъм към еко-тероризъм

Иван Николов*, БГНЕС

Изминаха две години откакто директорът на „Босил-метал“ Миодраг Вукайлович нападна с камъни екип на БНТ и местни еко-активисти в село Караманица край Босилеград. Въпреки видеокадрите, на които всичко е заснето и се вижда от ясно по-ясно, сръбската прокуратура и Вукайлович вече втора година се опитват да прехвърлят вината върху екипа на БНТ и екоактивистът м-р Бранко Митов. Което е чудовищно, но това не отменя съдебните призовки и процедурните схватки срещу журналистите на БНТ и екоактивистите.

Междувременно, екопротестите срещу добива на литий в долината на река Ядар и замърсяването на най-големите речни и подземни водоизточници в Сърбия обхванаха цялата страна и през август стигнаха под прозорците на правителството. Стана ясно, че не става дума само за находището на литий в долината на Ядар, а за още 26 находища в цяла Сърбия, включително в Босилеград и Цариброд.

Протестите имат потенциал да прераснат в силни антиправителствени протести каквито не е имало от свалянето на Милошевич до сега. Засега правителството, органите на реда и правосъдните органи стоят срещу протестиращите и защитават интересите на управляващите и на международните рудодобивни компании.

Много е странно е, че точно в тоя момент германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон кацнаха в Белград и подписаха куп споразумения с Вучич за използването на стратегически суровини, с които се дава юридическа рамка за снабдяване на Европейския съюз и основно на Германия със сръбски литий. Въпреки че в самата Германия има най-много литий в Европа, тя все още не се решава да копае на своя територия.

Повечето политици в Европа гледат на споразуменията между Вучич и Шолц, и Вучич и Макрон като на знак, че Сърбия се обръща към Европейския съюз и интегрирането й в европейските икономически процеси!? Дали действително е така или просто така им се иска да бъде, скоро ще се разбере. Засега споразуменията предизвикаха силна протестна антиевропейска вълна в Сърбия, а това не беше правилно прочетено нито в Париж, нито в Берлин. Там трудно вникват в мисленето на Вучич. Неговите действия и послания никога не са били разумни и еднозначни. Той не е много точен при изпълняването на подписаните международни споразумения и все се ослушва какъв е техният отглас на вътрешно политически план. Споразуменията за стратегическите суровини, които Вучич нарече „квантов скок“ за Сърбия, бяха изцяло отречени от сръбските учени. Според тях, те превръщат страната в колониален придатък за експлоатация на евтини суровини за германската индустрия за производство на литиеви батерии и застрашават Сърбия с непоправими екологични последствия.

Споровете дали рудодобивът или модерното земеделие е по-опасно за околната среда, не е от вчера, но на практика със скандалите срещу добива на литий, бе нанесен удар срещу крехките проевропейски сили в Сърбия, които се почувстваха предадени. Как да защитават европейските ценности, когато европейските представители правят сделки с един отявлен балкански диктатор? Протестите срещу добива на литий постепенно прерастват в протести срещу самата Европа и разширяват пространството за руско-китайските интереси на Балканите. Не е ли точно това целта на Вучич?

Споразуменията с Шолц и Макрон, освен че обслужват френско-германските икономически интереси, на практика укрепват тоталитарното управление на Вучич за сметка на демократизацията на страната. Все пак, очакванията на проевропейските сили в Сърбия бяха, че европейските принципи и ценности имат предимство, независимо от временните икономически и политически интереси. Особено когато управляващите в Белград правят списъци на НПО-та, които се били финансирали от чужбина, списъци на т.нар. „еко-терористи“, които „излишно повишавали напрежението в обществото“ и арестуват мирно протестиращи граждани. Правенето на подобни списъци не е характерно за европейските, а по-скоро за тоталитарните и профашистки държави и Брюксел не бива да си затваря очите за това.

Освен това, чисто екологичните измерения на проблема стават все по-заплашителни. Докато по сръбските градове продължават гонките срещу протестиращите, горещините това лято ни припомниха предупрежденията, които климатологията все по-често отправя към човечеството: температурите се повишават, а валежите намаляват; нивото на подземните резервоари на питейна вода се спуска все по-дълбоко; понижава се равнището на реките и езерата; зачестяват проблемите с недостиг на вода за основни нужди в населените места и се увеличават съответните заразни болести; намаляват приносите в земеделието и свързаните с него други стопански отрасли.

Тия обективни природни дадености в планетарен мащаб, не работят за лекомислените предизборни обещания за ускорено стопанско и социално-икономическо развитие пропуснато по време на десетгодишната гражданска война и международните санкции на ООН.

След края на последната военна авантюра за създаване на Велика Сърбия, вместо да преосмисли националната си доктрина и да потърси своите шансове за развитие заедно със съседите и интеграцията в Европейския съюз, Сърбия тръгна напряко – привличане на инвестиции от арабските страни, Китай и Русия, без да държи сметка за опасностите от все още непроверените технологии в областта на рудодобива, производството на литий и отлагане на опасните отпадъци, застрашаващи реките и подземните резервоари за питейна вода и то не само на нейна територия. Природата не се съобразява с държавните граници.

Екологичните организации, екоактивистите и НПО-та навреме и на цената на личната си сигурност предупреждавахме за опасностите от мини-вецовете и съмнителния рудодобив в мините в селата Караманица и Мусул, а напоследък и за провеждането на сондажни проучвания за цветни метали на 90% от територията на община Босилеград. Никак не е приятно и безопасно да се изправиш срещу интересите и неограничените финансови ресурси на рудодобивните компании в една корумпирана държава.

Добре е, че поне засега, българското Министерство за околната и среда и водите, не даде положителна оценка за допустимост на инвестиционното предложение за разработване на две рудни находища в района на село Караманица до сръбско-българската граница.

Преди това, на редовното заседание на Бюрото на Бернската конвенция в рамките на Съвета на Европа през март, бяха изпратени препоръки на сръбското правителство във връзка с жалбите срещу мината за олово, цинк и бакър в Босилеград и предложенията за откриване на рудник за злато в Хомолските планини в Сърбия.

Днес, когато цяла Сърбия протестира срещу добива на литий в долината на река Ядар и замърсяването на най-големите речни и подземни водоизточници в Сърбия, ни остава утехата, че сме били откъм правилната страна на историята. Но това едва ли ще спре призовките за изслушване в прокуратурата и едва ли ще ни донесе мирен и спокоен сън. І БГНЕС

*Иван Николов е поет, писател и общественик. Председател на българският Културно-информационен център в Босилеград. Главен и отговорен редактор на списание „Бюлетин“. Автор на четири стихосбирки и на книгата “Българите в Югославия – последните Версайски заточеници”. 

Сподели:
Отстранения президент на Южна Корея:  Не съм нареждал на военните да „изтеглят“ депутати от парламента

Отстранения президент на Южна Корея: Не съм нареждал на военните да „изтеглят“ депутати от парламента

Юн беше попитан от съдия в Конституционния съд на страната дали е инструктирал висшите командири

Мерц: Нужна е единна стратегия на ЕС за взаимодействие с Тръмп

Мерц: Нужна е единна стратегия на ЕС за взаимодействие с Тръмп

Германия засега трябва да се съсредоточи върху усилията за постигане на съществуващите цели на НАТО по разходите за отбрана

Доналд Тръмп върна смъртните присъди

Доналд Тръмп върна смъртните присъди

Документът предвижда главният прокурор да предприеме „всички необходими и законни мерки“ за осигуряване на щатите с достатъчно препарати за смъртоносни инжекции