Сърбия получи поредна доставка на оръжие от своя съюзник Русия въпреки международните санкции срещу Москва заради инвазията в Украйна, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Сръбският президент Александър Вучич представи днес руска антидронова система за електронно заглушаване, позната като „Репелент“ (Repellent), за която неотдавна каза, че е „в ръцете ни“.
Той изнесе реч в сръбския град Ниш по случай Националния празник на Сърбия, който се отбелязва утре.
„Това е Репелент. Не е толкова силен колкото Красуха, но е отличен“, каза Вучич, говорейки за руската военна електронна система.
Пратката е пристигнала в Сърбия преди няколко месеца, въпреки че въздушното пространство на страната е почти напълно заобиколено от страни членки на НАТО, които са приели санкциите срещу Русия, отбелязва АП.
Сърбия е единствената европейска страна, която отказва да се съобрази със санкциите на Европейския съюз след руската инвазия в Украйна преди две години. Сърбия е и единствената страна, която продължава да подписва споразумения за сътрудничество с Москва. Пред страната е поставено условието да въведе санкции срещу Русия, ако иска да се присъедини към ЕС.
Повечето от последните попълнения в оръжията на сръбската армия идват от Русия. Материали пристигат и от Китай, както и от някои европейски производители.
Повечето от речите на Вучич относно потенциални заплахи за Сърбия са насочени към Косово – бивша сръбска провинция, която обяви независимост през 2008 г. след като НАТО постави край на войната в Косово през 1999 г.
„Ако някой нападне Сърбия, както се случи през 1999 г., технически той няма да може да го направи по същия начин“, каза Вучич. „Ще трябва да нападне отвън, от разстояние, от Адриатическо или Средиземно море, с крилати ракети“.
Колаж: Informer
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.