6 Април, 2026

САЩ ограничиха пътуването и престоя на унгарските граждани

САЩ ограничиха пътуването и престоя на унгарските граждани

САЩ наложиха днес нови ограничения за пътуването и престоя на своя територия за граждани на Унгария, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Причината е безпокойството, че не е била достатъчно щателно проверена самоличността на над един милион чужденци, които са получили унгарски паспорти през последните девет години, казаха служители на посолството на Съединените щати в Будапеща и представители на правителството във Вашингтон.

Високопоставен представител на американското правителство заяви за АП, че ограниченията са следствие от безуспешните дългогодишни опити на САЩ да работят с правителството на Унгария по разрешаване на проблемите със сигурността. Установено е, че на стотици хиляди хора са издадени унгарски паспорти без прилагането на строги изисквания за проверка на самоличността, включително и на престъпници, които представляват заплаха за сигурността и нямат пряка връзка с Унгария, уточни той.

През 2011 г. правителството на Унгария, оглавявано от премиера Виктор Орбан, започна да прилага опростена процедура по натурализиране на лица с унгарски произход и самосъзнание, дори и ако те не живеят или не възнамеряват да живеят в Унгария. Стотици хиляди от поне двата милиона етнически унгарци, които живеят в съседни държави - най-вече в Румъния, Сърбия и Украйна - се сдобиха с унгарско гражданство в рамките на опростената процедура, предаде БТА.

Отношенията между Съединените щати и Унгария се обтегнаха в последно време от забавянето на парламентарното гласуване в Будапеща за приемането на Швеция в НАТО и от ограничаването на правата на ЛГБТК общността от страна на националистическото правителство на Орбан, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Москва предоставя чувствителна информация на Техеран за израелската енергийна инфраструктура на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток и риска от нова ескалация

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

По същото време на посещение в Сирия е и турският външен министър Хакан Фидан

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Унгария обвини Украйна за осуетения саботаж на газопровод в Сърбия, докато Киев отхвърли твърденията и ги определи като провокация на Москва на фона на енергийната криза в Европа