Президентът на САЩ Джо Байдън подписа законопроект, изискващ разсекретяване на разузнавателни материали за потенциалните връзки между избухването на пандемията Covid-19 и лаборатория в китайския град Ухан, предаде АФП.
"Трябва да стигнем до дъното на произхода на Covid-19..., включително потенциалните връзки с Института по вирусология в Ухан", заяви Байдън в изявление.
"При прилагането на това законодателство моята администрация ще разсекрети и ще сподели възможно най-много от тази информация", добави той.
"Споделям целта на Конгреса за разкриване на възможно най-много информация за произхода" на Covid, каза той.
Байдън заяви, че през 2021 г., след встъпването си в длъжност, е "наредил на разузнавателната общност да използва всички налични инструменти за разследване".
Тази работа "продължава", но ще бъде оповестена възможно най-много информация, без да се причинява "вреда на националната сигурност", каза той.
Пекин категорично отхвърля възможността изтичане на информация по време на изследванията в лабораторията в Ухан да е отключило глобалната пандемия.
Въпреки това голяма част от Конгреса иска да продължи да развива теорията, а въпросът се превърна в опорна точка най-вече за републиканските опоненти на Байдън.
Конгресът прие и изпрати законопроекта на Байдън през март.
Епидемията започна през 2019 г. в източния китайски град Ухан, като досега по официални данни е довела до почти седем милиона смъртни случая в света, от които над един милион в Съединените щати.
Но здравните служители и американската разузнавателна общност продължават да са разделени по въпроса дали той се е разпространил случайно сред хората от заразено животно или е изтекъл по време на изследвания, предприети в Института по вирусология в Ухан.
Министерството на енергетиката на САЩ - една от американските агенции, разследващи бедствието - заключи с "ниска степен на увереност", че вирусът вероятно е дошъл от лаборатория, като се съгласи с оценката на ФБР, но противоречи на заключенията на няколко други агенции, пише БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
- 17:24, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis