27 Ноември, 2024

САЩ разсекретяват информацията за произхода на Covid

САЩ разсекретяват информацията за произхода на Covid

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа законопроект, изискващ разсекретяване на разузнавателни материали за потенциалните връзки между избухването на пандемията Covid-19 и лаборатория в китайския град Ухан, предаде АФП.

"Трябва да стигнем до дъното на произхода на Covid-19..., включително потенциалните връзки с Института по вирусология в Ухан", заяви Байдън в изявление.

"При прилагането на това законодателство моята администрация ще разсекрети и ще сподели възможно най-много от тази информация", добави той.

"Споделям целта на Конгреса за разкриване на възможно най-много информация за произхода" на Covid, каза той.

Байдън заяви, че през 2021 г., след встъпването си в длъжност, е "наредил на разузнавателната общност да използва всички налични инструменти за разследване".

Тази работа "продължава", но ще бъде оповестена възможно най-много информация, без да се причинява "вреда на националната сигурност", каза той.

Пекин категорично отхвърля възможността изтичане на информация по време на изследванията в лабораторията в Ухан да е отключило глобалната пандемия.

Въпреки това голяма част от Конгреса иска да продължи да развива теорията, а въпросът се превърна в опорна точка най-вече за републиканските опоненти на Байдън.

Конгресът прие и изпрати законопроекта на Байдън през март.

Епидемията започна през 2019 г. в източния китайски град Ухан, като досега по официални данни е довела до почти седем милиона смъртни случая в света, от които над един милион в Съединените щати.

Но здравните служители и американската разузнавателна общност продължават да са разделени по въпроса дали той се е разпространил случайно сред хората от заразено животно или е изтекъл по време на изследвания, предприети в Института по вирусология в Ухан.

Министерството на енергетиката на САЩ - една от американските агенции, разследващи бедствието - заключи с "ниска степен на увереност", че вирусът вероятно е дошъл от лаборатория, като се съгласи с оценката на ФБР, но противоречи на заключенията на няколко други агенции, пише БГНЕС
Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis