28 Ноември, 2024

Сделката на Ердоган в Мадрид

Сделката на Ердоган в Мадрид

Ердоган

Алексис Папачелас, „Катимерини”

Дипломацията е маратон, който никога не свършва. Ето защо е съвсем безсмислено да се празнува или оплаква резултатът от един дипломатически кръг, защото това е просто поредният такъв.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган реши да изиграе игра на покер в Мадрид. Той свари Запада в момент, в който той има нужда от него заради войната в Украйна, и упражни целия възможен натиск. Какво си осигури той? На първо място, среща с президента на САЩ Джо Байдън. Той наистина искаше тази среща по вътрешнополитически причини, но и за да балансира впечатленията от неотдавнашната реч на гръцкия министър-председател в Конгреса на САЩ. Във Вашингтон привържениците на теорията "Не трябва да губим Турция" спечелиха рунд, като включиха термина "стратегически съюзник" в съответното съобщение за пресата.

Американският президент също така обеща да подкрепи искането за модернизиране на турските F-16. Разбира се, Байдън обърна внимание на Ердоган, че искането трябва да бъде одобрено от Конгреса, което никак не е сигурно. По време на разговорите им той също така обясни, че всяко турско действие, което би предизвикало нестабилност в Егейско море, би затруднило още повече придвижването на турското искане.

Следователно турският лидер

получи това, което искаше

за своята вътрешнополитическа аудитория: срещата и зелената светлина за F-16. На практика обаче предстои да видим дали след няколко месеца това обещание ще бъде изпълнено. Както съобщава кореспондентът на Kathimerini във Вашингтон Лена Аргири, в Конгреса вече сериозно се обмисля да се добавят някои условия за одобряване на турското искане относно използването на F-16 за прелитания или други агресивни действия срещу Гърция. Битката ще бъде трудна и безрезултатна.

Впечатляващо е това, което Финландия и Швеция се съгласиха да дадат в замяна на одобрението на членството на Турция в НАТО. Въпреки че и двете страни са с дългогодишни традиции в защитата на човешките права, те се съгласиха да променят законодателството си по отношение на кюрдите и да отменят оръжейното ембарго за Турция. Но и те могат да променят позициите си и затова Анкара държи оръжието на евентуално ново вето през следващата година. Швеция и Финландия са политически и институционално зрели държави. Следователно никой не може да предвиди дали ангажиментите към Турция ще бъдат приети безпроблемно във вътрешнополитически план, тъй като реакции вече има.

Решаващият въпрос е какви изводи си е направил Ердоган от Мадрид. Положителният сценарий сочи, че той би трябвало да е доволен от тези - предимно политически - ползи, които си е осигурил, и ще запази спокойствие по отношение на Гърция и Кипър до изборите. Лошият сценарий показва, че той е останал с впечатлението, че е стратегически необходим на Запада и че може да прави каквото си поиска на ниска цена. Времето ще покаже кой от двата сценария ще се реализира.
-

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство