Швеция призова руския посланик в Стокхолм, осъждайки Москва за санкционирането на служители на Европейския съюз, включително шведски изследовател, в ескалиращ спор между Русия и Запада.
Съобщението се появи ден след като Москва забрани на осем служители на ЕС да влизат в Русия - ответна мярка за санкциите на Европейския съвет заради затвора на кремълския критик Алексей Навални и насилствения полицейски отговор на протести в негова подкрепа.
Говорителят на шведското министерство на външните работи Матс Самуелсон заяви пред АФП, че руският посланик е призован "за връчване на протестна нота по отношение на руските мерки".
"За разлика от санкциите на ЕС, санкциите на Русия са произволни, юридически неясни и са израз на политически мотиви", заяви министерството.
Сред забранените за посещение в Русия е Аса Скот, ръководител на лаборатория, специализирана в токсичните вещества на Шведската агенция за отбранителни изследвания (FOI), която помогна да се потвърди, че Навални е бил отровен от нервния токсин „Новичок“ миналата година.
Генералният директор на FOI Йенс Матсон заяви, че "е напълно неприемливо Русия да налага неоснователни санкции срещу изследовател, който си върши работата".
"Санкцията няма да повлияе на работата на института," каза Матсон в изявление, цитирано от БГНЕС.
В списъка на руското външно министерство с европейски длъжностни лица под забрана за влизане в Русия, са още председателят на Европейския парламент Давид Сасоли и Вера Йоурова, зам.-председател на Европейската комисия за ценности и прозрачност.
В петък ЕС определи руските действия като "неприемливи" и заяви, че "си запазва правото да предприеме подходящи мерки в отговор".
Швеция заяви, че "съжалява, че Русия е избрала да влоши още повече отношенията си с ЕС".
"Ние приемаме много сериозно влошеното състояние на демокрацията, правата на човека и върховенството на закона в Русия", заяви външното министерство.

"За разлика от санкциите на ЕС, санкциите на Русия са произволни, юридически неясни и са израз на политически мотиви", заяви министерството
Фактор
Още от Свят
Защо ВСУ трябваше да унищожат крайцера „Москва“?
Командирът на ВМС Олексий Нейжпапа определи потапянето на флагмана на руския Черноморски флот като една от най-големите победи в тази война
Тръмп се обезсърчи в преговорите с Путин: Може да не успеем скоро да спрем огъня в Украйна
Вашингтон е все по-разочарован и от Русия, руският президент Владимир Путин активно спъва опитите за посредничество при сключването на мирно споразумение, казват от „Киев индипендънт“
ЕС вдига защитата: Иска 30 000 служители на Frontex заради хибридните атаки и терора
Комисията също призова полицейската агенция на ЕС Европол да получи повече ресурси и да ѝ бъде възложена задачата да се бори с хибридната война, която води Русия и някои други държави