6 Юни, 2026

Скандал в Австралия: Правителство в сянка е ръководило тайно страната

Скандал в Австралия: Правителство в сянка е ръководило тайно страната
Антъни Албанезе

Разкритията, че бившият министър-председател на Австралия тайно се е назначил на няколко министерски поста по време на пандемията, предизвикаха политическа буря днес, а неговият наследник обеща бързо разследване.

Премиерът Антъни Албанезе обвини Скот Морисън в "секретна дейност", след като стана ясно, че бившият лидер се е превърнал в министър на здравеопазването, финансите и ресурсите, наред с други постове, без да информира колегите си, парламента или избирателите. Описвайки действията на Морисън като "необичайни и безпрецедентни", Албанезе заяви, че е потърсил правен съвет от главния адвокат и ще бъде информиран по-късно днес.

"Това е нещо като секретна дейност, която бихме охулили, ако беше в недемократична държава", каза Албанезе. "Скот Морисън е управлявал правителство в сянка".

В някои случаи Морисън е направил себе си коминистър, без да уведоми членовете на кабинета, които вече е назначил на тези постове.

Скандалът хвърли светлина върху непрозрачния характер на вземането на решения в австралийското правителство и повдигна въпроса за необходимостта от по-строги демократични гаранции.

Все още не е ясно колко длъжности е заемал Морисън, но местните медии съобщиха, че той е поел ресора "ресурси" и е използвал властта си, за да прекрати значителен газов проект край бреговете на Сидни.

Консервативната коалиция на Морисън изгуби властта на изборите през май, слагайки край на почти десетилетното дясноцентристко управление в страната.

В Австралия избраните политици се определят от министър-председателя, преди да положат клетва на официална церемония, която обикновено се излъчва публично.

Експертът по конституционно право Ан Туомей определи твърденията като "странни" и заяви, че те повдигат възможни правни предизвикателства към някои от решенията на предишното правителство.

"Тайната, свързана с това, е просто странна. Искам да кажа, че просто се чудиш какво не е наред с тези хора, щом трябва да правят всичко тайно", каза тя. "Това е просто крайно неуместно. Живеем в демократична държава, което изисква прозрачност." /БГНЕС, АФП
Сподели:
18 републиканци срещу Тръмп! Камарата на представителите на САЩ одобри нова помощ за Украйна

18 републиканци срещу Тръмп! Камарата на представителите на САЩ одобри нова помощ за Украйна

Документът беше внесен за гласуване благодарение на специална процедура – така наречената петиция за освобождаване от обичайния ред

Тръмп коментира откритото писмо на Зеленски до Путин: Аз ги доведох до тази позиция

Тръмп коментира откритото писмо на Зеленски до Путин: Аз ги доведох до тази позиция

„Нека се разберат“, заяви той, като отново повтори тезата си, че ако е бил президент на САЩ, войната между Русия и Украйна никога нямало да започне

Лидерите на ЕС предлагат по-бърз път към Съюза за Западните Балкани

Лидерите на ЕС предлагат по-бърз път към Съюза за Западните Балкани

Макар Брюксел отдавна да поддържа идеята всички балкански държави да напредват заедно, Черна гора и Албания все по-ясно се открояват като най-напреднали кандидати

Коментари (0)