Никола Димитров
Нашият случай е тест за доверието на Западните Балкани в ЕС, заяви вицепремиерът по европейските въпроси на РС Македония Никола Димитров в интервю за гръцкия „То Вима”, цитирано от БГНЕС.
Той подчертава, че страната има статут на кандидат още от 2005 г., а преди 12 г. е получила първия положителен доклад за начало на преговорите за присъединяване. Междувременно Хърватия стана член на ЕС, въпреки че Македония подписа преди нея Споразумението за стабилизиране и асоцииране.
„Много хора ще си зададат въпроса дали ЕС е сериозен. Към това трябва да се добави и разпространението на спорния нон-пейпър за промяна на границите и създаване на по-големи държави, докато в дългосрочен план имаме нужда от „европейски Балкани”, в които границите ще имат все по-малко значение”, подчерта вицепремиерът.
Той изрази готовност Скопие да си сътрудничи с бъдещото правителство на България, но подчерта, че „ще бъде стратегическа грешка, ако не успеем да намерим решение”.
„Трябва да вземем предвид европейските принципи. Вярвам, че е част от добросъседските отношения една европейска държава да приеме, че нейният съсед има право на самоопределение. Не можеш да оспориш македонския език по пътя ни към Европа, ако Европа е общност от ценности и се гордее с езиковото си многообразие. Съществува международно и европейско право, от които се ръководят междудържавните отношения. Идентичността и езикът са въпроси, които засягат всяка държава поотделно”, обясни Димитров. Според него, процесът на присъединяване се занимава с въпроси като върховенството на закона и борбата с корупцията, а не с въпроси, които не са свързани с европейското законодателство.
Вицепремиерът смята, че има възможност до юли да бъде определена дата за начало на преговорите с ЕС.
Що се отнася до отношенията между Скопие и Атина, според оценката на Никола Димитров, те са „много открити и даже сърдечни и има доверие” между тях.
Договорът от Преспа даде динамика на отношенията, които бяха препятствани от пандемията от коронавирус. Като много добро се оценява сътрудничеството в областта на енергетиката. Наскоро беше подписан Меморандум за разбирателство за участието на Северна Македония в инвестиционния проект за изграждане на терминала за втечнен природен газ в Александруполис, както и за напредъка по отношение на интерконектора за природен газ между двете страни.
Що се отнася до комисията за учебниците, която произтича от Преспанския договор, досега са проведени шест срещи, а скоро се очаква да се състои седмата.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"