21 Април, 2025

Скопие: Не нарушаваме Преспанското споразумение, ЕС да оцени реформите

Скопие: Не нарушаваме Преспанското споразумение, ЕС да оцени реформите

Задълженията на съседна Гърция също не са изпълнени, твърдят от РСМ


Правителството на Северна Македония отхвърли обвиненията на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис за нарушаване на Преспанското споразумение, съобщи БГНЕС.

„Напълно отхвърляме обвиненията за предполагаемо нарушаване на Преспанското споразумение от ключови политически фигури в страната и на поетите задължения по Конституция. Подчертаваме, че държавата продължава да спазва поетите задължения от Преспанския договор във всички негови аспекти, включително използването на името „Македония“, както и името „Северна Македония“ в подходящи формати и поводи, определени от Договора и Конституцията“, заявиха от македонското правителство.

От там допълват, че "поетите задължения са двупосочна улица".

"Трябва да се вземат предвид и задълженията на съседна Гърция, които не са изпълнени. Уверени сме, че нашият напредък и принос към регионалната стабилност и сигурност, както и нашият ангажимент за реформи, ще бъдат правилно оценени и оценени от Европейския съюз“, коментира македонското правителство", се казва още в съобщението.

Днес гръцкото министерство на външните работи обвини държавното ръководство в Скопие във „връщане към действията от миналото, които напомнят за иредентистки настроения и пълно незачитане на историята“.

Ден по-рано гръцкият премиер Кириакос Мицотакис обясни на своите колеги в Европейския съвет действията на македонския президент Гордана Силяновска-Давкова и премиера Християн Мицкоски "срещу международното право".

Договорът от Преспа бе подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров, в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Споразумението сложи край на дългогодишния спор за името на Македония между властите в Скопие и Атина.
Сподели:

Коментари (0)

Туск: Високият рейтинг на центристките кандидат-президенти е добра новина за Полша

Туск: Високият рейтинг на центристките кандидат-президенти е добра новина за Полша

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски води в последните проучвания

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Нетаняху: Началникът на службата за сигурност се провали с гръм и трясък на 7 октомври

Началникът на Шин Бет упрекна Нетаняху, че е изисквал от него лична лоялност

Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница, не само на празници

Киселова в Босилеград: Трябва да работим с българските общности зад граница, не само на празници

"Политическата криза, в която изпадна България през последните години, отне усилия и енергия и ни фокусира само върху вътрешнополитически въпроси и поради тази причина не се обръща достатъчно внимание на българските общности зад граница."