27 Ноември, 2024

СПЦ установява пълно богослужебно и канонично общение с Македонската православна църква

СПЦ установява пълно богослужебно и канонично общение с Македонската православна църква


Сръбската православна църква обяви днес, че установява пълно богослужебно и канонично общение с Македонската православна църква - Охридска архиепископия (МПЦ-ОА), тъй като прие статута на възможно най-широката автономия, предоставена през 1959 г. От Белград заявиха, че диалогът за "евентуалния окончателен статут на епархиите в Северна Македония е реалистичен“, съобщи вестник „Данас”, цитиран от БГНЕС.

В съобщение на Събора на СПЦ се посочва, че е решил да направи това, след като е получил „акт на Светия архиерейски синод“ на Македонската православна църква – Охридска архиепископия, „с който приема общопризнатия каноничен статут, предоставен й през 1959 г. от Светия архиерейски събор и изразява надежда, че СПЦ братски ще разреши въпроса за окончателния каноничен статут, който трябва да бъде последван от всеправославно съгласие и приемане. „С благодарност към Бога и с радост, Съборът приветства приемането на общопризнатия каноничен статут, който е статут на възможно най-широка автономия, т.е. пълна вътрешна независимост, предоставена през 1959 г.“, се казва в изявлението.

Съобщава се, че „тъй като това премахна причините за прекъсването на богослужебното и каноническото общение, причинено от едностранното провъзгласяване на автокефалията през 1967 г., се установява пълно богослужебно и каноническо общение“.

„Чрез установяване на канонично единство и при условията на валидност на каноничния ред на цялата територия на СПЦ, диалогът за бъдещето и евентуалния окончателен статут на епархиите в Северна Македония е не само възможен, но и целенасочен, легитимен и реалистичен“, се допълва в съобщението на СПЦ.

Посочва се също, че „в диалога за техния бъдещ и евентуално окончателен каноничен статут, Сръбската православна църква ще се ръководи само и изключително от еклисиологично-канонични и църковно-пастирски принципи, критерии и норми, без да се интересува от „реалполитически“,“ геополитически“, „църковно-политически“ и други подобни неща или от едностранни инициативи, без да попада под нечие влияние или натиск“.

„И накрая, след решаването на статута, Съборът не възнамерява да поставя условия на новата сестринска църква с ограничителни клаузи относно обхвата на нейната юрисдикция в родната държава и сред диаспората, с препоръката въпросът за официалното ѝ наименование да се реши директно в братски диалог с елинофонските и други поместни православни църкви“, казаха от Събора на Сръбската православна църква.

БГНЕС припомня, че на 9 май Синодът на Вселенската патриаршия отстрани 55-годишната схизма върху Македонската православна църква и реши да установи канонично и евхаристийно общение между македонските епископи, свещеници и народа.

Това на практика означава, че Вселенската патриаршия признава МПЦ и вече ще може да отслужва заедно с нея. От информацията става ясно, че църквата е призната като "Църквата от Охрид".
Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал