Световната здравна организация (СЗО) настоя, че държавите трябва да продължат да ползват ваксината на "Астра Зенека" и Оксфордския университет. Инциденти и смъртни случаи с ваксинирани в Европа подтикнаха повечето държави в Европейския съюз да спрат временно употребата на ваксината.
За по-малко от 24 часа това решение взеха Германия, Франция, Италия и Испания, най-големите държави в ЕС; последваха Португалия, Словения, Латвия и Кипър. Направи го и най-многолюдната мюсюлманска държава Индонезия. Други като Канада, Австралия и Мароко защитиха използването ѝ. След като спря да я използва миналата седмица, Тайланд поднови поставянето ѝ.
Часове преди днешна извънредна среща на СЗО главният ѝ учен Сумия Сваминатан заяви, че "засега не е открита връзка между тези събития и ваксината". "Не искаме хората да изпадат в паника и засега бихме препоръчали държавите да продължат да ваксинират" с този продукт.
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) също ще проведе специална среща днес, която държавите в ЕС очакват като част от оценката за риска от ваксината. Според ЕМА е по-добре да продължи имунизирането с "Астра Зенека", отколкото да не продължи, тъй като ползите от нея са по-големи от рисковете от странични ефекти.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.