В парламента на Република Молдова е внесен законопроект, с който думите "държавният език", "официалният език" и "майчиният език" в каквато и да е граматическа форма, ако се разглежда държавният език на Република Молдова, се заменят с думите "румънският език" в съответната граматическа форма в Конституцията и законите, предаде Молдпрес.
Депутатите от Партията на действието и солидарността (ПАС) регистрираха в парламента проектозакон за прилагане на разпоредбите на решение на Конституционния съд (КС). В документа се вижда, че думите ''молдовски език'' трябва да бъдат заменени с ''румънски език'' в текстовете на законите от Молдова, включително и в Конституцията.
"Настоящата законодателна инициатива не представлява обикновена инициатива за изменение на Конституцията, а техническа, която произтича от задължителността на изпълнението и/или прилагането на актовете на Конституционния съд", се казва в документа.
Проектът предвижда Агенцията за правни информационни ресурси да осигури извършването на измененията по отношение на държавния език - румънския език, в цялото законодателство на Молдова, включително Конституцията на Молдова, в информационната система на Държавния регистър на правните актове.
Също така, текстът "Нашият език" трябва да бъде заменен с "Румънски език" в Кодекса на труда и в решението на парламента относно възпоменателните дни, празниците и почивните дни в Молдова.
По-рано Конституционният съд постанови, че официалният език на Република Молдова е румънският език, както е записано в Декларацията за независимост, припомня БГНЕС
Снимка: rbc
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани