31 Март, 2026

Times: Първата ваксина срещу COVID-19 ще е готова още през септември

Times: Първата ваксина срещу COVID-19 ще е готова още през септември

Надпреварата за откриване на ваксина срещу COVID-19 продължава с пълна сила, като проф. Сара Гилбърт от Университета в Оксфорд изрази “80% увереност“ пред авторитетното издание Times, цитирано от Bloomberg, че това ще се случи още през идния септември.

Редица учени през изминалите седмици се изказаха по темата и прогнозираха, че подобен пробив ще е възможен най-рано след 12-18 месеца, позовавайки се на опита си при предходни епидемии. Проф. Гилбърт обаче оспорва това, като посочва огромното количество информация, което се събира всеки ден за новия вирус.

Екипът на ваксинолога ще започне човешки изпитания след две седмици, но все пак остава въпросът - кога резултатите ще са категорични? Именно по тази причина тя смята, че шансовете за успех през септември са около 80%, защото не бива да се пренебрегват рисковете от потенциални странични ефекти. За целта е нужно да се изследват хиляди доброволци по време на клиничните изпитания.

Още новини от света и България четете тук

Проф. Гилбърг допълни, че е в разговори с правителството, за да се организира мащабно производство, работата ѝ ще бъде следена зорко и още преди финалния резултат ще бъдат произведени големи количества ваксини с риск от загуби в случай на провал. Но при сбъдване на добрите прогнози, широкото национално ваксиниране ще може да започне мигновено.
Сподели:

Коментари (0)

Сиярто е обсъждал с Русия санкциите на ЕС - разкрития от изтекъл аудиозапис

Сиярто е обсъждал с Русия санкциите на ЕС - разкрития от изтекъл аудиозапис

Става дума за запис на телефонен разговор между Сиярто и Лавров от август 2024 г.

Пийт Хегсет: Идните няколко дни ще са решаващи за войната в Иран

Пийт Хегсет: Идните няколко дни ще са решаващи за войната в Иран

Хегсет цитира разузнавателна информация, според която ударите са понижили бойния дух на иранските въоръжени сили - това е довело до масово дезертьорство, кадрови недостиг на ключови позиции и недоволство сред висшето командване

Полша отклони искане на САЩ  да даде система „Пейтриът“ за Близкия изток

Полша отклони искане на САЩ да даде система „Пейтриът“ за Близкия изток

„Нашите системи „Пейтриът“ и техните оръжия се използват за защита на полското въздушно пространство и източния фланг на НАТО. В това отношение не е настъпила каквато и да е промяна и нямаме планове да ги местим никъде!"