Кандидатът на републиканците за Белия дом Доналд Тръмп се сравни с южноафриканската икона на борбата срещу апартейда Нелсън Мандела. С това предизвика бърза и яростна критика от страна на предизборния екип на президента Джо Байдън.
77-годишният Тръмп е обвиняем по четири различни наказателни дела, като всички те могат да завършат със затвор за милиардера и магнат в областта на недвижимите имоти.
В едно от тези дела той е обвинен, че е платил пари за мълчание на някогашна порнозвезда преди президентските избори през 2016 г., които той спечели пред кандидата на демократите Хилъри Клинтън.
Този процес ще започне на 15 април, а съдия Хуан Мерчан е наложил частична забрана за изказване на Тръмп, който често атакува съдията в социалните мрежи.
Тръмп се развихри в своята платформа Truth Social, обвинявайки Мерчан, че нарушава правата му на свобода на словото и изразяването, произтичащи от Първата поправка, и нарушава закона, предаде АФП.
"Ако този партизански хакер иска да ме вкара в "клинч" за това, че говоря откритата и очевидна ИСТИНА, с удоволствие ще се превърна в съвременния Нелсън Мандела - това ще бъде ВЕЛИКА ЧЕСТ за мен", написа Тръмп.
Мандела прекара 27 години в затвора, преди да бъде освободен и в крайна сметка да стане президент на Южна Африка. Той почина през 2013 г.
Преди това Тръмп се е сравнявал с Мандела на митинг през 2023 г., а също така се е сравнявал с Исус Христос.
Предизборният екип на Байдън бързо премина в настъпление след съботния пост на Тръмп.
"Представете си, че сте толкова егоцентричен, че се сравнявате с Исус Христос и Нелсън Мандела в рамките на малко повече от седмица: това е Доналд Тръмп за вас", се казва в изявление на екипа на Байдън. /БГНЕС
Доналд Тръмп
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.