24 Ноември, 2024

Турция бясна от оръжейната сделка между Гърция и Франция, видя заплаха за стабилността в региона

Турция бясна от оръжейната сделка между Гърция и Франция, видя заплаха за стабилността в региона

Турция разкритикува остро сделката за военни кораби за милиарди евро между Франция и регионалния ѝ враг Гърция, като предупреди, че споразумението щяло да застраши регионалната стабилност, като изолира Анкара, информира "Франс прес".

Франция и Гърция подписаха във вторник меморандум за разбирателство, според който Атина ще купи три френски военни кораба, споразумение, приветствано от френския президент Еманюел Макрон като голям тласък на амбициите на Европейския съюз в областта на отбраната.

Но Турция, която има нестабилна история и отношения с натовската си съседка Гърция, заклейми споразумението като насочено срещу Анкара.

"Въоръжаването на Гърция и изолирането и отчуждаването на Турция, вместо сътрудничество, е проблематична политика, която ще навреди на Гърция и ЕС и която застрашава регионалния мир и стабилност", настоя говорителят на турското външно министерство.

Във вторник Макрон отбеляза, че продажбата на фрегати не трябвало да се разглежда като заплаха за Анкара, като я нарече средство за съвместно осигуряване на сигурност в Средиземноморието, както и в Северна Африка, Близкия изток и Балканите.

Франция и Гърция изковаха по-тесни отношения през последните години, докато отношенията на всяка от тях с Турция бяха обтегнати.

Гръцко-турските отношения имат история на войни и конфликти.

Миналата година двете страни влязоха в конфликт, когато техни малки военни кораби се сблъскаха, докато се преследваха по време на турска инвазия в спорни води на Източното Средиземноморие.

Говорителят на турското външно министерство Танджу Билгъч предположи, че сделката за фрегатите с Франция била част от опитите на Гърция да засили това, което той нарече "максималистични териториални претенции за морска зона и въздушно пространство", които "противоречат на международното право".
Сподели:

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков