Будапеща ще привика за обяснение посланиците на петте скандинавски страни (Финландия, Швеция, Норвегия, Дания и Исландия) в понеделник заради критиките на техните правителства към закона, който дава право на унгарския премиер Виктор Орбан да управлява чрез укази по време на извънредното положение заради пандемията от коронавируса, предават Reuters и Агенция "Фокус".
Унгарският външен министър Петър Сиярто заяви във Фейсбук в неделя, че ще призове дипломатите, тъй като Унгария „не иска жалко лицемерно попечителство“ и подчерта, че Будапеща ще върви по своя път.
Законът, който упълномощава Орбан да не се допитва до парламента за неопределено време в мерките за овладяване на вируса и смекчаване на последствията от него, предизвика международна вълна от критики, включително от неправителствени организации и Европейската комисия.
„Когато страните използват ситуацията с COVID-19 за действия, които подкопават основните права, ние настояваме да привлечем вниманието към това“, заяви датският външен министър Джепе Кофод в писмен коментар пред Ройтерс.
„Разбира се, проблемът не е свързан само с COVID-19, но ситуацията се е влошила, защото унгарците са предприели редица мерки, които освен всичко друго рискуват да засегнат свободата на пресата“, каза Кофод.
Съветът на Европа, основният орган на ЕС по правата на човека, беше един от първите, които предупредиха Унгария за нейния демократичен обрат и проблемите около свободата на изразяване в писмо от 24 март на генералния секретар Мария Пейчинович Бурич.
„Неопределеното и неконтролирано извънредно положение не може да гарантира спазването на основните принципи на демокрацията и спешните мерки, ограничаващи основните човешки права, трябва да са строго пропорционални на заплахата, срещу която се противопоставят“, пише Бурич тогава.
Външните министри на Дания, Финландия, Исландия, Норвегия и Швеция написаха на Бурич на 6 май, че „споделят притесненията, изразени в това писмо. Дори в извънредна ситуация върховенството на закона трябва да надделее“.
На 26 март Орбан обясни на Бурич, че законът не му дава неограничена власт и може да бъде оттеглен от парламента по всяко време, но "защитниците на демокрацията" се оплакват, че там неговата партия разполага с квалифицирано мнозинство – повече от две трети от народните представители.
„Ако не можете да ни помогнете в настоящата криза, моля, поне се въздържайте да блокирате нашите усилия“, написа Орбан до генералния секретар.
Виктор Орбан
Унгария „не иска жалко лицемерно попечителство“, заяви Петър Сиярто
Фактор Фактор
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал