Завършването на проекта „Северен поток 2" е на финалната права, но сега изглежда газопроводът и участващите в изграждането му компании няма да се разминат с американските санкции, коментират в редакционен материал на германския национален ежедневник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung, цитиран от "фокус".
Сенаторите от Демократическата и Републиканската партия успяха да интегрират закон за санкции, който беше внесен през лятото, в този за бюджета за отбрана. Така че сбогуването е почти сигурно. Авторите на закона, републиканецът Тед Крус и демократът Жан Шахин, предупредиха, че санкциите срещу компаниите, участващи в реализацията на проекта за „Северен поток-2“, ще бъдат „унищожителни“.
Очаква се законът да бъде приет преди Коледа и утвърден с подписа на президента Доналд Тръмп, който ще му придаде юридическа сила. По-малко ясни са ефектите. Може да се стигне до надпревара с времето. Експертите изчисляват, че тръбопроводът ще бъде завършен в срок от шест до осем седмици. Времето в Балтийско море е важен фактор.
Ако законът влезе в сила преди Коледа, тогава ще се прилага гратисен период от 30 дни, който ще позволи на участващите компании да завършат работата си.
Санкциите на практика би възпрепятствала компаниите да извършват дейност в Америка, където оперира дъщерно дружество за инженерни услуги. Това може да забави завършването, но не и да го спре. От Министерството на икономиката на ФРГ вече заявиха, че германското правителство отхвърля екстериториалните санкции.
Остра реакция дойде от Източния комитет на германския бизнес: „Ако тези санкции бъдат наложени, това би било пряка атака срещу суверенитета на Европейския съюз и фатален сигнал за мирните усилия на Париж", заяви нейният председател Оливър Хермес.
„Всички необходими разрешителни за доизграждането на „Северен поток 2“ са получени в ЕС и са приети съответните правила за експлоатация. Опитът за влияние от страна на американците би бил повече от недружелюбен акт, той би нанесъл щети на трансатлантическите отношения, които се основават на взаимно уважение".
Правителството на САЩ се бори срещу изграждането на тръбопровода от много години. Аргументите са, че той ще направи Германия зависима от Русия, ще нанесе щети на Украйна и също така ще донесе на държавния глава на Русия Владимир Путин милиардни приходи, които той би могъл да използва за провеждане на своята агресивна световна политика.
Реториката срещу „Северен поток 2“, насочена специално срещу Германия, бе смекчена. Очевидно се забелязват усилията на федералното правителство да посредничи в конфликта в Украйна и да предпази страната от финансови загуби.
Свят
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"