24 Ноември, 2024

Успехът на Северна Македония е застрашен, ако не се намери решение на безизходицата, причинена от спора с България

Успехът на Северна Македония е застрашен, ако не се намери решение на безизходицата, причинена от спора с България

Никола Димитров

Македонският вицепремиер по европейските въпроси Никола Димитров подчерта вчера вечерта за „Политико“, че Северна Македония е ангажирана с прилагането на Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество с България и че София е изиграла ключова роля за съживяването на въпроса за разширяването на ЕС.

Но той отбеляза, че досегашният успех ще бъде изложен на риск, ако не се намери решение на безизходицата, причинена от спора с България.

„Просто е погрешно македонският език да бъде пречка за нашето европейско бъдеще, ако се вземе предвид, че ЕС е общност, която цени многообразието“, каза Димитров за "Политико".

Статията в „Политико“ озаглавена "България заплашва с вето преговорите със Северна Македония", подчертава, че европейските дипломати са провели вчера първата дискусия относно преговорната рамка вчера и че все още има шанс да се избегне крахът на процеса и се планират още разговори.

„Все още има място за дипломация“, каза един от дипломатите, присъствали на срещата, посочвайки подготвителните срещи за предстоящата среща на върха в рамките на Берлинския процес, която ще събере лидерите от Западните Балкани и Европейския съюз в София на 10 ноември. Това съвпада и с провеждането на Съвета по общи въпроси, пише "Политико".

Дипломат, който е присъствал на вчерашната среща на ЕС съобщи, че българският представител е изнесъл „дълга и много емоционална реч“ по темата, добавя „Политико“.

Дискусията за разширяването е продължила почти два часа, българският посланик е говорил най-дълго, казаха дипломатически източници за МИА. Според македонската агенция, той е очертал позицията на България относно приемането на рамката за преговори за Северна Македония, подчертавайки, че София оспорва краткото име на страната (България смята, че страната трябва да се нарича Република Северна Македония в официалната комуникация, а не Северна Македония) и разглеждайки езика като македонски. ю

През изминалите седмици България раздаде документи на останалите страни членки, за да обясни позицията си.

В един от документите, видян от "Политико", София подчертава: "България не може да приеме, че продължаващият процес на национално изграждане в Република Северна Македония ще се проведе чрез преразглеждане на общата ни история, отричане на общите ни етнически и езикови корени или неоснователните твърдения за съществуването на „македонско малцинство“ в България", съобщава БГНЕС

Сподели:

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.

Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС

Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс