"Шпионаж, саботаж, оказване на влияние, пране на пари, търговия с оръжие и наркотици: В продължение на 60 години Москва ръководи в Германия мрежа от свои агенти", пише в статия в германския Bild Петер Тиде.
"Според оценката на експерти, в Германия има минимум 3 хиляди активни и "спящи" руски агенти, информатори и лица, прокарващи определено влияние", се казва в текста.
В него са посочени центровете на руска шпионска активност.
"Оперативен център: Потсдам. През 1989/1990 година КГБ премества своята щаб-квартира в ГДР, Тук живеят важни германски агенти на Кремъл, информатори и множество руснаци", пише Тиде.
По думите му, важно значение има провинция Бавария:
"От Мюнхен се осъществява проникване в диаспората (например, делото "Георгий Трофимов") и се оказва влияние върху политически кръгове. Осъществяват се инвестиции по политико-стратегически съображения (например, в Инголщад, в Алпите)".
Според Тиде, "бастиони" са Берлин (посолство и консулства: 359 служители), Баден-Баден, Франкфурт, Рощок/Шверин (политика), Дрезден/Лайпциг, районът на Котбус (радиопредавания)".
"Във фокуса на агентите са банки и застрахователни компании, корабостроителници, нефтохимически предприятия", сочи изданието.
"Традиционно в шпионаж са подозирани и представителите на Руската православна църква. В Русия църквата изцяло е в ръцете на спецслужбите, патриархът е бил офицер от КГБ", посочва Тиде.
Шпионски центрове са и някои руско-германски икономически и търговски обединения.
"Чрез различни аналитични центрове се установяват контакти с представители на политиката и икономиката, създават се легенди за пътуванията на някои от агентите, подготвят се и се разпространяват пропагандни "изследвания". Към тези организации се отнася и изследователския институт "Диалог на цивилизациите" в Берлин, създаден от близкия приятел на Путин Владимир Якунин.
"Чрез германски политици и бивши депутати Кремъл оказва влияние върху Балканите (Сърбия, Косово, Черна гора, Албания) както в политиката, така и на пазара на нефт и газ. За тази цел се използва един от институтите на Кингс колидж в Лондон, който се финансира с руски пари.
"Незаконни въоръжени формирования действат под прикритието на спортни клубове и казашки обединения. В такива градове като Мюнхен и Берлин спецслужбите на Кремъл влагат милиарди, не само за пране на пари, а и за да получат влияние в региона", коментира изданието.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства