30 Юли, 2026

В Кипър избраха нов президент - 49-годишният Никос Христодулидис

В Кипър избраха нов президент - 49-годишният Никос Христодулидис
Никос Христодулос

Днес кипърците избраха осмия президент на страната за следващите 5 години. Гласуването в оспорвания балотаж завърши в 18:00 ч., при избирателна активност от 72,2%. Минути след това бяха обявени екзитполовете.

49-годишният Никос Христодулидис ще е новият президент на Кипър според 5-те екзитпола, като печели между 50,2 и 56% от гласовете на балотажа.

По-късно тази вечер ще бъдат обявени официалните резултати.

Христодулидис е бивш говорител на правителството в първия кабинет на действащия президент Никос Анастасиадис, бивш външен министър във второто му правителство и бивш член на управляващата дясна партия ДИСИ.

Той се кандидатира като независим и бе подкрепен от по-малки опозиционни партии, сред които дясноцентристка, социалдемократическа, дори националистическа формация.

През седмицата преди балотажа той не бе подкрепен официално от бившата си партия.

Никос Христодулидис обеща да формира "правителство с широко обществено приемане" и да осигури "преход към нова политическа ера, със сигурност и стабилност, с надежда и перспектива". 

В Кипър президентът е държавен глава и в същото време оглавява назначено от него правителство, назначава висши държавни служители, сред които главния прокурор и председателя на Върховния съд, определя и ръководи цялата вътрешна и външна политика на страната.
Сподели:
Украински военни: Константиновка е почти унищожена, но не е обкръжена

Украински военни: Константиновка е почти унищожена, но не е обкръжена

Командирът на подразделението Kurt & Company Group от състава на 28-а отделна механизрана бригада „Рицарите на Зимния поход“ с позивна Курт заяви, че тежки сражения и престрелки се водят в целия град

Украйна загуби изтребител F-16, пилотът се е катапултирал

Украйна загуби изтребител F-16, пилотът се е катапултирал

От украинските ВВС уточняват, че пилотът е в безопасност. Той е бил успешно евакуиран и транспортиран в медицинско заведение за прегледи и диагностика.

Newsweek: Нова мобилизация в Русия може да удължи войната, но няма да промени нейния изход

Newsweek: Нова мобилизация в Русия може да удължи войната, но няма да промени нейния изход

Руският опозиционер Михаил Ходорковски също смята, че новите мобилизирани няма да променят коренно хода на войната

Коментари (0)