Администрацията на Джо Байдън заяви, че на американските технологични компании, получаващи федерално финансиране ще бъде забранено да изграждат в Китай обекти от сферата на високите технологии в рамките на следващите 10 години, съобщи Би Би Си.
Забраната е част от план на стойност 50 милиарда долара, насочен към развитието на американската полупроводникова индустрия.
Американските корпорации искат от държавата съществена подкрепа, за да намалят зависимостта си от китайски производители.
Т есе вече се сблъскаха със световния дефицит на микрочипове, което забави производството.
"Смятаме да определим бариери, за да не бъде поставяна под риск националната сигурност от компании, които получават средства по програмата за подпомагане на производителите на чипове. Не им е разрешено да използват тези средства за инвестиции в Китай за срок от 10 години.“ - заяви министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо във връзка новия американски Закон за микрочиповете и науката.
Компаниите, които получават средства по програмата, могат само да разширяват вече съществуващите заводи за производство на компоненти в Китай, за да обслужват китайския пазара, поясни министър Раймондо.
През август президентът Байдън подписа закона, с който се отделят 280 милиарда долара за високотехнологични производства и научни изследвания на фона на опасенията, че САЩ може да отстъпят технологичното лидерство на Китай.
Превод Faktor.bg
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона