27 Ноември, 2024

Варшава: Не признаваме споразумения за ситуацията по границата, постигнати зад гърба ни

Варшава: Не признаваме споразумения за ситуацията по границата, постигнати зад гърба ни


Властите в Полша няма да признаят никакви договорености по мигрантската криза на полско-беларуската граница, които бъдат постигнати без участието на Варшава, заяви президентът Анджей Дуда по време на визитата си в Черна гора.

Полша няма да признае никакви споразумения, които бъдат постигнати „през главите ни”, беше коментарът на Дуда по повод проведения между канцлера Ангела Меркел и президента на Беларус Александър Лукашенко разговор.

„Ако се говори за някакви договорености, които трябва да са задължителни за Полша и полските власти или които полските власти трябва да изпълняват по един или друг начин, то това ще бъдат споразумения, постигнати изключително от нас – във форматите, в които участваме пряко и в които Полша е представена на подходящо ниво”, каза полският държавен глава.

Няма да признаем и да спазваме никакви други договорености. Ние няма да правим нищо, което е съгласувано зад гърба ни. Ние сме суверенна държава, която има право да решава сама”, подчерта той.

В понеделник Лушакенко и Макрон проведоха 50-минутен телефонен разговор, по време на който обсъдиха пътя за разрешаване на мигрантската криза. Те коментираха също необходимостта от оказване на хуманитарна помощ на мигрантите, които се намират на границата на Беларус с държави от ЕС, и се разбраха да продължат контактите по тази тема.

Говорителят на германското правителство Щефан Зайберт заяви, че за урегулирането на драматичната ситуация по границата между Полша и Беларус, „има смисъл да се разговаря и с тези в Минск, които могат да променят ситуацията. Дори да става въпрос за лидер, чиято легитимност Германия и останалите европейски държави не признават”. Такава беше неговата реакция на критиката за проведения между Меркел и Лукашенко телефонен разговор.

Той поясни, че Меркел се е обадила в Минск, „за да намери хуманитарно решение, например да осигури достъп до мигрантите на Агенцията на ООН за бежанците (UNHCR)”. По думите на говорителя, „UNHCR има готовност да се включи и ние виждаме, че първата помощ вече започна да постъпва”.

Освен това позицията на Берлин и на Брюксел по възникналата ситуация, включително по въпроса за санкциите срещу Минск, който носи отговорност за наплива на бежанци, съвпаадат.

„Меркел съгласува този разговор с Европейската комисия и уведоми предварително важните партньори от региона”, каза правителственият говорител, подчертавайки, че канцлерът представя известните позиции на ЕС по този въпрос.

Това, обаче, предизвика негативна реакция от страна на Полша. Според говорителя на полското правителство Петър Мюлер, самият факт, че такъв разговор се е състоял, предизвиква изненада, тъй като той в определен смисъл легитимира Лукашенко, когото ЕС не признава за президент на Беларус, съобщава БГНЕС
Сподели:
Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Нетаняху: Израел прекратява огъня в Ливан,съсредоточаваме се върху иранската заплаха

Израел ще приеме прекратяване на огъня в Ливан още тази вечер

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Роман Свитан: Русия може и да няма ядрено оръжие

Фактически става дума за война на "малка съветска армия" – ВСУ – срещу "голяма съветска армия" – войските на РФ.

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Тимъти Снайдър: Има три сценария за Третата световна война

Благодарение на Украйна войната остава ограничена в една държава – тяхната собствена