24 Ноември, 2024

Велизар Шаламанов: Позитивният изход от войната минава през ясна позиция, че Украйна ще бъде част от ЕС

Велизар Шаламанов: Позитивният изход от войната минава през ясна позиция, че Украйна ще бъде част от ЕС

Велизар Шаламанов

"Путин се провали в постигане на стратегическите цели в рамките на два-три дни да смени правителството в Киев с марионетно, което да започне процес "денацификация", което означава изтребване на всички хора, които предпочитат свободата пред подчинението на Русия, които предпочитат ЕС пред това Украйна да се превърне в Беларус", заяви пред БНТ бившият служебен министър на отбраната Велизар Шаламанов.

По думите му позитивният изход от тази война минава през ясна позиция на ЕС, че Украйна ще бъде част от Европейския съюз и ще има план за възстановяване и устойчивост на Украйна, за да може хората да постигнат това, за което днес дават живота си и Русия никога повече да не може да разрушава украински градове.

Бившият служебен министър на отбраната постави акцент върху изявлението на премиера Кирил Петков, че България ще има реален кризисен щаб - временен междуведомствен ситуационен център по кризата.

"За страната ни е нужно всеобхватно планиране, защото когато ЕС излъчва готовността Украйна да бъде възстановена, ние също трябва да се включим в това възстановяване", каза той.

Шаламанов е категоричен, че именно Европейският съюз е гаранцията, че Русия няма да бъде заплашвана от Европа.

"България ще може да закупи нова военна техника, а наличната у нас съветска техника ще бъде изведена от употреба. Парламентът ще отговори с механизъм за финансиране - с фонд за превъоръжаване и устойчива отбрана, по който вече работим в "Демократична България" и който ще внесем за обсъждане в коалиционен формат още в края на следващата седмица", допълни експертът.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.