17 Февруари, 2025

Висш US служител: САЩ ще продължават да възпират руското и китайско влияние в Сърбия

Висш US служител: САЩ ще продължават да възпират руското и китайско влияние в Сърбия

Филип Рийкър

Надявам се и Байдън да бъде ангажиран със Западните Балкани, казва още Филип Рийкър

Висшият служител на Държавния департамент Филип Рийкър е убеден, че администрацията на президента Джо Байдън ще остане ангажирана с партньорството със Сърбия, пише белградската „Политика“.

„Не мога да спекулирам какво ще направи администрацията на Байдън, но мога да кажа, че американският ангажимент към Западните Балкани и нашето партньорство със Сърбия е последователен, от една администрация до друга“, каза Рийкър пред Танюг, като добави, че вярва, че подкрепата остава силна.

„В този контекст съм убеден, че интересите на Съединените щати са над „американската политика“ и че тези интереси ще продължат да бъдат водещи в нашите отношения към по-светло, проспериращо, стабилно и все по-европейско бъдеще на Сърбия и региона“, каза Рийкър.

Той е в американската дипломация повече от три десетилетия, включително на ръководни длъжности в Държавния департамент.

Сега той е ръководител на Бюрото за Европа и Евразия в Държавния департамент, а преди това е бил в администрацията на демократичния президент Барак Обама, изпълняващ длъжността помощник-държавен секретар, а по време на преговорите в Рамбуйе е бил говорител на Кристофър Хил.

Помолен да изясни изявлението си, че статуквото между Белград и Прищина е неустойчиво и че Вашингтонските споразумения са пример за лидерство, необходимо на Западните Балкани, и какво означава това, когато става въпрос за окончателното уреждане на косовския въпрос, Рийкър отговори, че Косово и Сърбия няма да достигнат пълния потенциал на сътрудничеството, докато не бъдат разрешени техните различия.

„С посредничеството на Белия дом на 4 септември бяха постигнати споразумения с косовския премиер Авдула Хоти и сръбския президент Александър Вучич, които отвориха нови перспективи за сътрудничество и засилване на мерките за изграждане на доверие“, обясни дипломатът.

Той подчертава, че тези споразумения са укрепили основата за бъдещи споразумения, отваряйки перспективата за цялостна нормализация на отношенията, по която, напомня той, работи самият ЕС, което иначе остава основният приоритет на САЩ в региона.

„Прилагането на тези споразумения не само ще донесе растеж и работни места на гражданите на Сърбия и Косово, но ще ги убеди да имат по-светло бъдеще у дома, в своите страни, а също така ще допринесе за помирението и напредъка в Западните Балкани“, заяви Рийкър.

Помолен да обясни какво означава за Сърбия и нейната позиция като военно неутрална държава неотдавнашните му думи на онлайн регионално събиране - че Западните Балкани ще останат във фокуса на САЩ, докато не бъде постигната пълна трансатлантическа интеграция, Рийкър подчерта, че Москва и Пекин активно работят срещу постигането на поставените цели в региона - неговата „интеграция със Запада“.

Но, посочва той, Сърбия сама е решила, че бъдещето й е на Запад, заедно с членството в ЕС.

„Ние подкрепяме това и бихме искали да бъдем заедно с европейските партньори част от избора на сръбските партньори. За тази цел инвестирахме значителни усилия, енергия и ресурси, за да помогнем на Сърбия да реализира стратегическия си интерес към европейската интеграция“, каза Рийкър.

Той подчертава също, че пътят на Сърбия към членство в ЕС е ясен. „Сръбското ръководство знае какво трябва да направи, за да продължи напред по този път“, заяви дипломатът и добави:

„Надяваме се, че Сърбия ще постигне бърз напредък към тази цел, който включва подобряване на върховенството на закона, свободата на медиите и хармонизирането на външната политика и политиката на сигурност с Европейския съюз“.

В контекста на позицията, че регионът ще остане във фокуса на Съединените щати, докато получи пълна трансатлантическа структура, а на въпрос на Танюг дали Сърбия трябва да се тревожи за потенциален натиск, както и какъв би бил механизмът и целта на такъв натиск, Рийкър отговори косвено, че Европа и особено Западните Балкани са несъмненият център на геополитическа конкуренция.

„Продължаваме да възпираме руското и китайското влияние в Сърбия и това включва постоянно напомняне на сръбското ръководство, че нито едни от тези отношения не помага за постигането на стратегическата цел на Сърбия за присъединяване към ЕС, но всъщност има обратен ефект“, каза Рийкър.

САЩ и ЕС, обяснява той, вярват, че техните колективни интереси служат най-добре за „циментиране“ на демократични норми, върховенство на закона и сътрудничество, основано на общи ценности и общо бъдеще.

„Русия използва дезинформационни кампании в Сърбия, за да отвлече вниманието на обществото от симпатиите, които има към западните идеали и цели, а също така подкопава демократичните институции“, твърди Рийкър.

Китай, от друга страна, използва инвестиции, които обикновено не са прозрачни, нито пък проектите са с високо качество, за да „проправят“ пътя си към Сърбия, каза Филип Рийкър.

(източник: Фокус)

Сподели:
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.

Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати

В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд