Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг проведе среща с президента на Косово Вьоса Османи в централата на НАТО в Брюксел, съобщи "Албениън пост".
Президентът на Косово Вьоса Османи помоли Столнтеберг да съдейства за изправянето пред съда на лицата, извършили нападенията на 29 май в Северно Косово.
Османи подчерта, че ако отговорните лица не бъдат изправени пред съда, те ще продължат да повтарят действията си.
"Ако има безнаказаност за нападенията на 29 май срещу войници на КФОР, полицаи и журналисти, има риск извършителите на тези престъпления да ги разберат като наша обща слабост и да бъдат достатъчно смели, за да ги повторят, това беше нападение срещу НАТО".
"Предлагаме на НАТО пълно съдействие за изправяне на лидерите на НАТО пред съда, трябва да има дълбока и пълна отговорност", заяви Османи.
Наред с други неща тя заяви, че не трябва да бъде позволено Северно Косово да се превърне в "бойно поле".
"За да бъдем ясни, Северно Косово е било и ще продължи да бъде част от Република Косово. Няма да позволим Северно Косово да се превърне в бойно поле за постигане на хегемонистичните амбиции на регионалните автократи. Ние се ангажираме да интегрираме местната общност, като същевременно запазим нейните права, гарантирани от Конституцията", добави Османи.
Държавният глава заяви, че Косово продължава да бъде исторически успех на НАТО и затова има сили, които го атакуват.
Османи спомена и за несправедливостите, които се извършват спрямо страната.
"Косово преживява незаконна чуждестранна намеса и възпрепятстване на легитимната власт на нашата страна в северната ѝ част, а в много случаи това води до агресия, както е определено от международното право."
"Именно защото Косово е исторически успех на НАТО, има злонамерени сили, които са толкова решени да го оспорят и унищожат, че не трябва да позволим това да се случи, трябва да се борим с него заедно. Косово и регионът са изложени на риск да се превърнат в огнища на напрежение поради злонамереността и дестабилизиращия план на протегнати ръце", категорична е Османи. "НАТО изигра много важна роля в ролята на спасител на живота ни и ние му благодарим за ролята, която играе и днес, помагайки на Косово да се развива и предлагайки му възможност да живее в мир".
От своя страна генералният секретар на НАТО припомни, че през 2013 г. Косово се е ангажирало, че всяко разполагане на Силите за сигурност на Косово в северната част на Косово изисква предварителното съгласие на КФОР.
Така Столтенберг подчерта, че НАТО "очаква навременни и смислени консултации за всяко действие, който може да повлияе на средата за сигурност".
"Стабилността в региона и сигурността на войските на КФОР зависят от спазването на съществуващите ангажименти от всички страни", отбеляза той.
Говорейки за началото на изпълнението на исканията на международната общност от Косово за деескалация на ситуацията в Северна, генералният секретар посочи, че приветства последните стъпки, предприети от официална Прищина.
"От съществено значение е да се избегне всякаква по-нататъшна ескалация и ние насърчаваме и двете страни да действат в съответствие с поетите от тях ангажименти", каза той.
Според Столтенберг НАТО категорично подкрепя диалога, подпомаган от ЕС, и също така приветства следващата среща на високо равнище между Албин Курти и Александър Вучич в Брюксел.
"Приветстваме срещата през следващата седмица, тъй като смятаме, че това е единственият начин да се решат оставащите въпроси, за да се стигне до решение, което да зачита правата на всички общности, а това изисква търпение, упоритост и компромис", отбеляза Столтенберг.
Според него диалогът е и възможност за Косово да покаже, че е отговорна страна, която действа конструктивно в полза на евроатлантическата сигурност. /БГНЕС
Вьоса Османи
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства