25 Януари, 2026

Йордан Божилов: НАТО няма да се вкара във война с Русия, но трябва да разположи повече ПВО системи

Йордан Божилов: НАТО няма да се вкара във война с Русия, но трябва да разположи повече ПВО системи

Йордан Божилов


"И полските лидери са много обрани в изказванията, и световните лидери, и всички говорят за инцидент. Не се говори за целенасочена атака срещу полска територия и това е много важно", заяви в интервю за БНР Йордан Божилов, бивш заместник-министър на отбраната и председател на Софийския форум за сигурност, след инцидента с попаднала в Полша ракета.

"Все още полските власти не са излезли с окончателни заключения – каква е ракетата, каква е траекторията, накъде е била изстреляна. Това очакваме да го видим", допълни той.

"Води се война с всички средства. Руски ракети поразяват, в последните няколко седмици, основно цивилни инфраструктурни обекти. Това, че ракета може да падне на територия на друга държава – това е рискът на войната", коментира Божилов в предаването "Преди всички".

Според него НАТО трябва да разположи повече системи за противоракетна отбрана, "каквито, за съжаление, повечето страни нямат".

"На нас ни трябват на източния фланг нови, съвременни сили, които могат да поразят всякакви ракети, независимо дали са изстреляни срещу територията, или са заблудени, за да не стават подобни инциденти."

Йордан Божилов подчерта категоричната позиция на НАТО да не се въвлича във войната.

"НАТО няма да изпрати войски, НАТО няма да се вкара във война с Русия, защото това би означавало изключително сериозен риск за човечеството. Но това не означава, че НАТО няма да се защити и тук е ключовото."
Сподели:

Коментари (0)

Арестуваха десетки, нахлули в лондонски затвор в защита на стачкуващ с глад палестинец

Арестуваха десетки, нахлули в лондонски затвор в защита на стачкуващ с глад палестинец

„Те са блокирали влизането и излизането на служители на затвора, отправяли са заплахи към полицейски служители, а част от тях са успели да проникнат в зона за персонала на сградата на затвора“, посочват от полицията

Забраниха на руските дипломати свободно да се движат из страните от Шенген

Забраниха на руските дипломати свободно да се движат из страните от Шенген

Когато пътуват в Шенгенското пространство извън страната, в която са акредитирани, руските дипломати и консулски служители, както и техните сътрудници и членове на семействата им, вече ще трябва да уведомяват държавата, в която пътуват, както и всички страни за транзитно преминаване

Египет: Принудително изселване от Газа ще залее с мигранти Европа

Египет: Принудително изселване от Газа ще залее с мигранти Европа

Египетският държавен глава Абдел Фатах ас Сиси държа продължителна реч по време на годишните чествания на Деня на полицията, отбелязван на годишнината от протеста, довел до свалянето на Хосни Мубарак от власт през 2011 г.