САЩ са твърдо решени да отдалечат Босна "от пропастта" на фона на заплахите за отцепване от страна на сръбските националисти, и проучват възможностите за санкции, заяви високопоставен служител на Държавния департамент.
Дерек Чолет, старши съветник на държавния секретар Антъни Блинкен, говори преди днешната среща на Скупщината на босненските сърби, на която се очаква да се гласува дали да започне процес на отделяне от босненската армия, съдебна и данъчна система.
Подобни стъпки, за които призовава националистическият лидер Милорад Додик, биха представлявали съществена стъпка към отцепване. Вероятно ще има шестмесечно забавяне, преди решенията на парламента да влязат в сила, но гласуването би могло да даде начало на часовника, който ще затиктака към евентуално завръщане към конфликт, пише Джулиан Боргър в коментар за „Гардиън“.
Чолет, чиято официална титла е съветник в Държавния департамент, посети Босна миналия месец като част от дипломатическата офанзива на администрацията на Байдън за справяне с дългогодишните проблеми и заплахите на Додик да възстанови сръбските въоръжени сили.
"Наистина се опитахме да ускорим някои от дипломатическите си усилия, за да се опитаме да отдалечим нещата от пропадане в пропастта", каза той пред "Гардиън". "Съвсем близо до навършването на 26 години от подписването на Дейтънските мирни споразумения се говори за потенциално връщане към конфликт или голяма криза с Босна и Херцеговина, което е дълбоко обезпокоително за нас."
По време на войната армията на босненските сърби извършва широко разпространено етническо прочистване, почти четиригодишна обсада на Сараево и унищожаване на "безопасното убежище" на ООН - Сребреница. В конфликта са убити около 100 000 души.
Чолет заяви, че е предал писмо от Блинкен на босненските лидери, в което се подчертава, че мирът в Босна е приоритет за администрацията.
"Това е въпрос, с който много хора в тази администрация, от президента Байдън надолу, са свързани отдавна и към който лично изпитват много силни чувства", каза той.
Като сенатор Байдън подкрепи американската военна помощ за ръководеното от мюсюлмани правителство на Босна, Блинкен беше в екипа на Съвета за национална сигурност, като САЩ се намесиха с военна сила, а Саманта Пауър, сега ръководител на Американската агенция за международно развитие, беше журналист в Сараево по време на войната. Чолет беше помощник на американския пратеник Ричард Холбрук и написа книга за преговорите в Дейтън.
Втората тема на писмото на Блинкен е заплахата от санкции срещу политически лидери, които застрашават мира след Дейтън. Додик, основната цел на тази заплаха, заяви, че не му "пука" за санкциите, но Чолет смята, че те могат да окажат въздействие.
"Мисля, че имаме някои доказателства, че лостовете, с които разполагаме и които включват политики като санкции, могат да бъдат ефективни и да се опитат да формират поведение", каза той.
Що се отнася до възможността за засилване на международното военно присъствие в Босна, което в момента наброява едва няколкостотин военнослужещи на ЕС, Чолет заяви, че не иска "да изпреварва дискусиите", но добави, че "се проучват всички възможности".
Дипломати, които наскоро посетиха Баня Лука, най-големия град в Република Сръбска, заявиха, че сред бизнес интересите около Додик има безпокойство относно въздействието на наказателните мерки на САЩ.
Йелена Суботич, професор по политически науки в Държавния университет на Джорджия, заяви, че Додик трябва да се бори и с умората от войни сред сръбските избиратели.
"Мисля, че трябва да се отнасяме много сериозно към заплахата на Додик за отделяне. Той сигнализира за целите си от няколко години, така че това не се е появило от въздуха", каза Суботич. "Много по-голям въпрос е дали народът на Република Сръбска ще го последва. Едно е да се занимаваш с националистическа реторика, друго е да вземеш оръжие в ръка."
По време на администрацията на Тръмп САЩ и ЕС лансираха идеята за размяна на земи на етническа основа, включваща територии в Босна и Косово като средство за разрешаване на регионалните недоволства, но Чолет настоява: "Това изобщо не е нещото, върху което сме се фокусирали".
Превод: БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства