28 Април, 2026

Зетят на Путин купил акции на най-голямата нефтена компания в Русия милиони пъти под стойността им

Зетят на Путин купил акции на най-голямата нефтена компания в Русия милиони пъти под стойността им

Кирил Шамалов и Екатерина Тихонова

Зетят на Путин, съпруг на по-малката му дъщеря Екатерина Тихонова - Кирил Шамалов през 2013 година, чрез офшорни компании, е купил 3.8% от акциите на най-голямото нефтохимическо предприятие на Русия "Сибур". По данни на istories.media, Шамалов е купил пакета за 100 долара, при пазарна цена от 380 милиона.

По същото време, все още женените Шамалов и Тихонова купуват и обзавеждат къщи в Русия и Франция на стойност близо 1 милиард рубли, пише медията, като се позовава на e-mail кореспонденция на зетя на Путин.

Както отбелязват авторите на разследването, изглежда Шамалов е получил като "зестра" на безценица акциите на  "Сибур".

Самият Шамалов в интервю за "Комерсант" оценява цялата компания "Сибур" на 10 млрд. долара.

През 2014 година той купува още 17% от акциите на "Сибур", оценени на 80 милиарда рубли.

Кирил Шамалов е син на Николай Шамалов, един от двамата най-близки приятели на Владимир Путин.  Той се ожени за дъщерята на Путин Катерина Тихонова през февруари 2013 година, бракът им се разпадна през 2017 година, като нито бракът, нито разводът бяха потвърдени официално.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Тръмп има време само до петък, за да узакони войната в Иран

Ако не получи одобрението на Конгреса на САЩ за продължаване на военните действия, неговата война скоро ще излезе извън рамките на закона

Мерц: Украйна вероятно ще трябва да приеме факта, че част от нейната територия може да остане извън контрола на Киев

Мерц: Украйна вероятно ще трябва да приеме факта, че част от нейната територия може да остане извън контрола на Киев

Германският канцлер смята, че ако украинският президентиска да каже това на украинците и да си осигури подкрепата на мнозинството, трябва да се проведе референдум по въпроса

НАТО ще отмени годишните си срещи на върха

НАТО ще отмени годишните си срещи на върха

Това обаче „няма да повлияе“ на срещата на върха в Анкара през юли тази година, която вече е планирана и подготовката за която е в напреднала фаза.