Броят на загиналите в либийския крайбрежен град Дерна нарасна до 11 300 души, а други над 10 000 са в неизвестност. Продължава издирването на оцелели след огромното наводнение, предизвикано от скъсването на стените на два язовира при проливни дъждове.
Наводненията в неделя вечерта отнеха живота на цели семейства в Дерна. Стотици хиляди хора се нуждаят от спешна помощ, съобщи ООН.
Призивът им е за предоставяне на 71 милиона долара спешна помощ, които ще са нужни за 250 000 пострадали.
Според организацията близо 900 000 души в пет провинции живеят в райони, които са пряко засегнати от бурята и са пострадали в различна степен.
резултат на наводненията в Либия са загинали повече от 11 хиляди души, а още 20 хиляди се водят в неизвестност, съобщава Al Hadath, позовавайки се на либийския Червен кръст. Около две хиляди тела са отнесени от морето.
Наводненията в североизточната част на страната бяха причинени от урагана "Даниел", който удари Либия на 10 септември. Крайбрежните градове Дерна, Джабал ал-Ахдар и Бенгази бяха най-засегнати от бедствието. Заради непрестанните валежи бяха затворени летища и пристанища в региона. Властите обявиха най-тежко засегнатите градове Сусу и Дерна за зони на бедствие.
Международният комитет на Червения кръст в Либия призова гражданите и спасителите да бъдат изключително внимателни, тъй като наводненията са довели до движението на експлозивни боеприпаси, останали в източната част след гражданската война, която приключи през 2020 г.
В Дерна главният язовир е пробит, унищожавайки около една четвърт от града, съобщиха властите. Потоци вода пометоха цели сгради със спящи семейства вътре в открито море. Всички комуникации са повредени, мобилните комуникации и интернет не работят. Улиците са покрити с кал, осеяни с изкоренени дървета и фрагменти от счупени коли.
"Върнах се от Дерна. Това е катастрофа. Телата лежат навсякъде - край морето, в долини, близо до сгради", заяви членът на комисията за извънредни ситуации Хичем Шкиват пред "Ройтерс".
Международно признатото правителство в Триполи не контролира източните райони. Въпреки това държавните спасителни служби вече работят в региона.
Председателят на парламента Агила Салех призова главния прокурор да разследва причините за бедствието и да установи дали е имало небрежност. Той заяви още, че правителството трябва да се справи с последиците от бедствието в рамките на шест месеца и да осигури на пострадалите жилища и медицински грижи.
Властите на редица страни, по-специално Египет, Катар, Иран и Италия, също съобщиха за готовност да помогнат. Съединените щати също така заявиха, че координират усилията за оказване на помощ с партньорите от ООН и либийските власти. Саудитските власти обещаха да окажат помощ в координация с Либийския червен полумесец и редица международни хуманитарни организации, пише "Фокус".
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус обеща, че организацията ще отпусне 2 милиона долара на либийците. Бившият действащ пратеник на ООН в Либия Стефани Уилямс по-рано подчерта, че бедствието "изисква спешно увеличаване на международната и регионална помощ".
Стопкадър: Al Jazeera
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis