Не би трябвало да има нови трусове в Непал, но може да напомня поне още две години. Между Индийската континентална плоча и Хималаите има много напрежение, но не трябва да се очаква трус, с голям магнитут. Това обясни по Нова ТВ сеизмологът проф. Емил Боев.
Той уточни, че това земетресение, което е със значителни социални последствия, не е от най-силните. То е 40 пъти по-слабо е от това във Фокушима и от труса на територията на нашата страна преди 111 година при Семитли.
Проф. Ботев обясни, че най-разрушителните земетресения стават на много голяма дълбочина, но до там човек не може да стигне. Човешката дейност може да предизвика трусове, с магнитут до 5 по Рихтер, които нямат толкова голяма разрушителна сила. Но при толкова силни трусове системата за ранно оповестява би могла да спаси много човешки животи, обясни още сеизмологът.
Що се отнася до новите континенти – той вече е създаден, след сливането на Индийската плоча и Хималаите. Освен това Хималаите са се преместили с 3 метра на юг и това няма как да не се отрази планетарно.
Още от Топ Фактор
Митрофанова посреща първия български F-16, чете приветствие от Путин до родните пилоти
Тържеството ще бъде знаково на 12 април, когато нашите русофили отбелязват 64 години от полета на Юрий Гагарин
Тръмпизмът – ще стане ли и Австралия жертва на новата зараза?
Новият премиер на страната може да бъде популист, който копира президента на САЩ
Паролата на Центъра е - "огромната сила на Русия", но кой ще бъде на масата и кой - в менюто
Тази митология за режима в Кремъл на четвъртата година от унизителното им фиаско в Украйна не може да заблуди дори и най-наивните потребители на хибридна пропаганда - включително в България