26 Ноември, 2024

​Боряна Димитрова: Да се състави устойчив кабинет е нерационално упражнение

​Боряна Димитрова: Да се състави устойчив кабинет е нерационално упражнение

В даването на мандата на РБ има конституционна и политическа логика. Не трябва да се отива бързо в изборна спирала. Ако се даде мандат на политическа сила, която има шанс да състави правителство, няма логика да се върне веднага. Тоест тук президентът следва конституционните правила и морал, които трябва да съблюдава един държавен глава. Така обясни ситуацията около връчването на мандат на РБ от президента социологът Боряна Димитрова от „Алфа рисърч“ в студиото на БНТ.

Политическата логика ни сочи друго – НС е изчерпан за съставяна на правителство, липсва парламентарно мнозинство и най-вероятно ще се върви към предсрочни парламентарни избори. Тоест, шанс за устойчиво правителство е доста трудно и нерационално упражнение. Мисля че след една седмица ще видим този резултат, добави тя.

Според електоралните нагласи хората не искат предсрочни избори. Но добро управление се постига с много време, в резултат на постъпателни натрупвания за десетилетия. Само печелене и губене на избори не ни водят към по-добро управление. Но това беше възможно като политическа логика след залога на правителството след президентските избори. Сега часовникът започна да цъкана наобратно и това прави невъзможно съставянето на устойчив кабинет, след като основните политически сили заявиха отказ да участват в управление на друго правителство в рамките на това Народно събрание. Тоест, ние вече нямаме нужда от тази агония – да се формират някакви ад ход мнозинства, тя е по-вредна за държавата отколкото предсрочните избори, коментира Димитрова

Тя посочи, че е много голям риска да имаме неустойчиви мнозинства и при едни следващи избори, но отликата ще бъде – че ще имаме един вот, с който ще трябва да се съобразяват политическите партии и да се търсят приемливите варианти за правителство.

Що се отнася до риск от доминиране на популистите, той съществува както у нас, така и в съседните страни. Рискът не е времеви, а той идва от поведението на другите политически сили. Популизмът дава лесни решения, но не дава решения дългосрочни, затова отговорността в тези ситуации е на останалите политически сили – ако те дадат сериозни решения на проблемите, ако не направят усилия, а се плъзват по тази вълна - тогава вече рискът ще бъде прекалено голям, подчерта социологът.

Според Димитрова е можело Плевнелиев и Радев да съставят заедно едно служебно правителство, въпреки Конституцията. Това щеше да бъде държавническото поведение, защото ние сега изграждаме стандартите на президентската институция. Този най-добър ход не се случи и затова сега говорим за измъчени ходове. 

Сподели:
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори

Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори

ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел

Слънчев и малко по-топъл вторник

Слънчев и малко по-топъл вторник

Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети