България настоява ЕК да мисли за план Б, понеже подобен тип споразумения с Турция може и да не издържат. Това каза по БНТ външният министър Даниел Митов. Коментарът му беше по повод последното предупреждение на Аркара, че ако не бъде либерализирам визовия режим за турски граждани, Турция може да блокира подписаното споразумение.
Всички работят по това споразумение. Когато се работи по изпълнението на параметрите и бъдат изпълнени всички 72 критерия, за да бъдат либерализирани визите за ЕС, тогава ще изпълни ЕК и своите ангажименти, допълни Митов.
По думите му на този етап споразумението работи добре и доказателство за това е спада на мигрантския поток.
Хората трябва да знаят, че това, което сме договорили, се спазва и изпълнява. Турция трябва да работи против създаването на алтернативни маршрути, заедно с контролиране на външните граници на ЕС.
Задълбочи се и сътрудничеството между ЕС и НАТО – с цел стопирането на операциите на тези трафиканти. Ние трябва да унищожим безкомпромисно всички мрежи на трафикантите на хора и тук, и в трети страни. Освен това България първа е подписала протоколите за изпълнение на реатмисия. Хората трябва да са спокойни, че правителството и институциите няма да подценят всички възможни рискове и у нас, и на глобално ниво. Затова настояваме за план Б и по-тясно сътрудничество с ЕС и НАТО, за да постигнем по-добри резултати в борбата с трафика на хора, посочи първият ни дипломат.
По думите му Република Турция поела огромен брой бежанци и нелегални имитранти, за които България е предупреждавала Европа. За съжаление обаче реакцията на ЕС закъсняла.
Затова сега гласът на България се чува по-отчетливо, когато предупреждаваме за определени рискове. Но ние смятаме, че Турция ще изпълни точките в споразумението. Това обаче не означавау че подценяваме и рисковете. Бяха проведени у нас няколко сериозни учения по границите и случката с нелегалните мигранти, преминали от Гърция у нас вчера, доказа това. Става въпрос на подготвеност на държавата, добра координация на усилията на всички институции и вчера се доказа, че от това има ефект, изтъкна Митов.
Запитан дали визита на Путин в Атина е променила нещо нас и в Европа, той бе категоричен: Нищо не е променила. А изказването му за „Южен поток“ не значи нищо.Този проект беше спрян, защото не отговаряше на изискванията на третия енергиен пакет на ЕС и това Путин го знае. В момента каквото и да се прави, трябва да е в концепцията на общ европейски енергиен съюз. Нашата цел е изграждането на конектора с Гърция и газовия коридор с Азермайджан. Сега започнаха проучванията на Черно море, реализирането на газов хъб също е в ход. Съвместно с ЕК и членките на ЕС трябва да постигне единство как трябва да изглежда енергийната карта на Европа. Иначе руски газ в Европа ще продължи да влиза, но трябва да се отнеме възможността това да бъде инструмент за икономически натиск.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"