На нас ни омръзна да си говорим едни неща, но да не ни чуват, да си играем на развален телефон. Ние сме категорично за борбата с корупцията. Но според нас, първо трябва да променим администрацията, която е силно раздута и партизирана и второ - да пипнем в Наказателния кодекс. Към момента у нас има три структури, които трябва да се борят с корупцията, но ефектът е почти нулев. Това обяви по Би Ти Ви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
Коментарът му бе по повод отказът на НФСБ да подкрепи антикорупционенния закон на Меглена Кунева, който катастрофира още на първо чете в Народното събрание.
Ние се срещнахме с Кунева още преди три месеца и поставихме няколко проблемни неща в нейния закон. Първият момент беше свързан с анонимните сигнали. Нормално ли е да има анонимни сигнали и въз основа на тях да се започне разследване срещу висш чиновник или политик. По този начин само може да се блокира работата на Бюрото, нещо което се случва в прокуратурата, която също работи по анонимни сигнали. Второ - кой назначава шефа на това бюро. Да бъде назначаван от изпълнителната власт – от Министерски съвет – това според нас е меко казано нелепо. За да се бори с корупцията, шефът трябва да бъде избиран от парламента и това трябва да бъде човек, който е абсолютно независим и партийно необвързан. Затова не подкрепихме закона на Кунева още на първо четене - на този влак сме се возили – така стана със закона за НСО. Уж проблемните моменти в него трябваше да ще се решават между първо и второ четене, но това не се случи, посочи лидерът на патриотите.
Каракачанов е категоричен, че първото нещо, което трябва да се направи е да се затегнат коланите в министерствата, защото всеки един министър знае добре къде изтичат парите – от бюджетните средства, обществените поръчки и еврофондове, както и много добре да подбира екипа си какви хора назначават, обясни позицията си Красимир Каракачанов.
Той коментира и проблема с разрушаването на незаконните постройки в Гърмен. Каракачанов е категоричен, че не трябва да се толерира незаконното строителство, от една страна, и от друга – че ромите трябва да се научат, че у нас има закони, които трябва да се спазват от всички.
Трябва да покажем на ромите в Гърмен, че законът трябва да се спазват от всички, а не определени хора да се заканват със саморазправа срещу българите и да плашат, че ще се самозапалят, ако им се разрушат. Там има 148 постройки, от които само 24 са законни. Това какво значи – че в дадено населено място едни хора идват от други места и започват да си строят незаконно къщи. В тези незаконни гета се събира един контингент в цяла България, който в един момент се използва и най-често това става по време на избори. Проблемът с интеграцията на ромите трябва да се реши с здрава и последователна политика – да бъдат вкарани в училище, и там да се научат, че законът трябва да се спазва от всички. Кметовете не трябва да се притесняват, защото има закон. Но много от тях са го нарушавали, като са използвали ромите за да си осигуряват изборите, пример за това е предишният кмет на Гърмен, коментира лидерът на ВМРО.
Той обаче категорично не приема критиките на Европейския съюз, защото това, което ни казват от Брюксел е да нарушаваме българските закони.
Не може еврочиновници да се бъркат в българските работи, защото законът е над всичко. Не може в Брюксел да ни размахват пръст, защото това е лош знак за България, който може да развърже ръцете на всеки, дори и на българите, които да решат, че и те могат да се държат по този начин, по който ромите, убеден е Каракачанов.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България