София е домакин на провеждащия се традиционно от 2011 г. Sofia Business School, под егидата на Реформ Юнион Клуб и Нов Български Университет. В продължение на седмица международно известни експерти от различни области - икономика, финанси, геополитика и т.н., споделят опита си с водещи български бизнесмени.
Тази година гостуват у нас изключително интересни лектори, като професор Кевин Дауд от английския Дурхам Университет, финнсовият експерт Гордън Кър, също от Великобритания, специалистът по нано технологии и иновации Али Аптекари, американският експерт по алтернативни валути Дъглас Джексон, професор Кирил Точков от Тексас, който специализира в китайската икономика. От българска страна участват експертите Илиян Василев, който е и главният организатор на програмата, специалист по енергийните технологии Васко Начев, експертът по радикален ислям Алекс Алексиев.
Лекциите продължават до края на седмицата, но вече имахме впечатление от анализите на проф. Дауд и Гордън Кър за уязвимостта на банковите системи в Европа и Америка, за това че така наречените „стрес тестове“ нищо не помагат, за да се намалят рисковете в банкирането, за бурното развитие на нано технологиите, за принципите на лидерството, представени от Васко Начев, както и подробен анализ на гръцката криза, направен от цялата група специалисти, обясни пред Faktor.bg Алекс Алексиев. В лекционния курс са включени и темите за ислямското финансиране и проникването на радикалният ислям на Балканите, промените в турската политика след изборите на 7 юни.
Въпреки, че нито една от лекциите не беше съсредоточена само за България, повечето от дискусийте косвено или директно засягат и нас. Oбщото мнение на специалистите, което аз напълно споделям, е че в момента България е в много изгодно положение и има отличен шанс да тръгне решително напред, ако си изиграе добре картите. Ние българите сме пословично черногледи, което понякога ни пречи да видим позитивното. Има няколко фактора, отговорни за сегашната изгодна ситуация и повечето от тях са по-скоро щастливо стечение на обстоятелствата, отколкото резултат на наши усилия, но това не ги прави по-малко важни, посочва Алекс Алексиев.
Според участниците в Sofia Business School един от тези благоприятни фактори е случващото се в Гърция.
Очевидно е, че ние няма да пострадаме сериозно от кризата там дори, ако съседите напуснат еврозоната. Напротив, може да извлечем някакви дивиденти. Банковата ни система е сравнително стабилна, въпреки скандално неадекватната реакция на БНБ с аферата КТБ, а външната ни задълженост от около 30% е една от най-добрите в Европа. Износът ни за Гърция вероятно ще намалее още повече, но това не е сериозен проблем. В замяна на това очаквам чуждестранните инвестиции да се увеличат значително и хиляди гръцки фирми да се присъединят към вече работещите у нас 10 000 дружества. Освен това кризата на юг от нас би трябвало да ни послужи за урок да забравим за еврото, което е осъдено да се сгромоляса, казва Алексиев.
Според него още по-важно и позитивно е разместването на геополитическите пластове около нас. Путин, с неговата агресивност, дрънкане на оръжие и абсолютно нелепи блъфове от типа „Турски поток“ нанесе непоправими вреди на Русия както в икономическо, така и в политическо отношение и тя е на път да престане да бъде важен фактор в Източна Европа, включително в енергийно отношение.
Благоприятни за нас са и събитията в Турция, където Ердоган се самозабрави и загуби пълната си хегемония в Анкара, това е отлична новина за България. Аз очаквам, че Турция постепенно ще започне да се връща към светските си устои и да престане да бъде огромната ислямистка заплаха, която представляваше за нас досега, казва още Алексиев.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер,
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.