24 Ноември, 2024

​Мария Дивизиева вече с обвинение за далавери по проекти на ЕС

​Мария Дивизиева вече с обвинение за далавери по проекти на ЕС

Прокуратурата повдигна обвинение на ръководителя на политическия кабинет на Пламен Орешарски и съпруга на културния министър Стоянович Мария Дивизиева, съобщиха от ведомството и уточниха, че не й е взета мярка за отклонение.

Обвиняват ме в престъпление по член 248, ал. 3, че съм помагала и умишлено улеснила полковник Петър Петков да представи неверни сведения по програмата, каза пред журналисти Мария Дивизиева.

Тя уточни, че ще продължи работата си като ръководител на политическия кабинет на премиера Пламен Орешарски. По думите й няма основание да се притеснява, защото според нея обвиненията срещу нея са неоснователни.

"Не съм извършила престъпление. Вършила съм си работата законосъобразно и се надявам прокуратурата също да си свърши работата обективно. Не била съм на тази позиция - как мога да улеснявам престъпление", запита Дивизиева. 

Началникът на кабинета на премиера Пламен Орешарски бе призована от прокуратурата да се яви днес в сградата на ДАНС за повдигане на обвинение. Това е втора призовка за Дивизиева, след като на 28 април, когато първата бе занесена в Министерския съвет, се разбра, че тя е в отпуск.

През 2008 г. председателстваният от Веселин Пенгезов Военноапелативен съд печели проект по оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК). Той е на стойност 730 хил. лв. (реално усвоените средства са с 200 хил. лв. по-малко). Основната част от тях (402 хил. лв.) отиват за "Интегрирана информационна система за прозрачност във военните съдилища".

Обвинението срещу съдия Пенгезов, който е председател на Софийския апелативен съд и срещу съдия Петков е за длъжностно присвояване по проекта за изготвяне на софтуер за военните съдилища в София и Плевен. Според прокуратурата това е станало със знанието на Мария Дивизиева, която по това време е заместник-министър на държавната администрация и шеф на ОП "Административен капацитет" и е съветвала Пенгезов и Петков как да прикрият, че не са обявили обществена поръчка, а вместо това са раздавали пари на физически лица. Взето е решение двата големи договора, свързани с проектирането (182 хил. лв.) и изграждането (220 хил. лв) на софтуера, да бъдат разбити на девет малки, чиято стойност е под 50 хил. лв. По този начин изпълнител може да се избере само със събирането на три оферти и да не се открива процедура по Закона за обществените поръчки. Последваха изказвания на Николай Василев и на Сергей Станишев в защита на Дивизиева.

След като напуска МДААР и ОПАК, Мария Дивизиева става управляващ директор на "Експат груп", част от финансовата група "Експат капитал", в която и сега изпълнителен директор и член на съвета на директорите е бившият началник на Дивизиева - министърът на държавната администрация в тройната коалиция Николай Василев. През 2008 година в групата "Експат капитал" е учредено дружеството "Експат бета", като акции при учредяването записват и две фирми, които са изпълнявали поръчки, финансирани по ОПАК по времето, когато Николай Василев е бил министър. Сред тях е "Актив груп" на Моника Йосифова-Станишева.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Максимални температури между 5° и 10°

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен