Руските медии отразиха с огромен интерес вота за президент у нас. Масово акцентът около избора на Румен Радев обаче не е победата на социалистите или последвалата оставка на кабинета „Борисов” 2 и представителите на ЕНП у нас, а обещанието на новия държавен глава да работи за премахване на сакциите срещу Кремъл, наложени от САЩ и ЕС. Журналистите в Москва масово наричат в статиите си Румен Радев „проруски президент” и „близък до Русия”.
Заглавието на „Независимая газета” е показателно: "Изборите в Молдова и България означават, че Русия ще има нови съюзници". Авторитетният "Комерсант" избира по-обща формулировка, като отбелязва, че бившият главнокомандващ българските ВВС е смятан за проруски кандидат. "Той построи предизборната си кампания на типични за социалистите лозунги за борба срещу безработицата и създаване на работни места. Изказа се и срещу запазването на санкциите към Русия и против превръщането на България в "европейско гето за мигранти". Впрочем, господин Радев никога не се е изказвал срещу проевропейския курс на страната", отбелязва вестникът. РБК дейли обръща внимание на това, че основни теми на кампанията на Радев са били"антикорупционната риторика и обещанието за борба с нелегалната миграция". "Ведомости" също подчертава, че в предизборната си кампания Радев е заявил, че няма да инициира излизане на България от НАТО, но е изразил мнение, че проевропейската политика не означава антируска политика. Припомня се също, че в отговор на въпрос дали ще бъде проруски или проамерикански лидер, Радев е отговорил по следния начин: "До неотдавна аз летях на руски самолет, учих се в Америка, но съм български генерал и съм пробългарски (лидер)". "Росийская газета" дава най-пространния засега анализ на възникващата според вестника кризисна политическа ситуация в България след обявеното от двете основни партии намерение да не приемат мандат за съставяне на ново правителство в рамките на сегашния парламент. Вестникът цитира мнения на български политолози, че ако нещата се развият по този начин и водещите партии не се договорят за създаване на някакво компромисно правителство, то България я очаква почти половингодишен период на политическо безвремие. "Техническо, или както тук го наричат "служебно", правителство, според закона, трябва да бъде сформирано от отиващия си президент Росен Плевнелиев. Но новият държавен глава Румен Радев, след като встъпи в длъжност в края на януари следващата година, едва ли ще запази макар и почти "безправния", но създаден от неговия политически антагонист кабинет. Това означава, че още известно време ще бъде загубено за съгласуване на "междинен" кабинет, който, както и предходния, не може да се занимава с нищо, освен с подготовката за извънредни парламентарни избори. Такъв период на "почти безвластие" няма да донесе стабилност, нито процъфтяване на републиката", подчертава вестникът.
„Румен Радев ще благоприятства за по-тесните отношения с Русия и за прекратяването на наложените санкции срещу Москва след анексирането на Крим, и за ролята на Русия във въоръжения конфликт в източната част на Украйна”, пише сайтът strana.ua.
Изданието „Nation news” пък излиза със заглавие „Привърженикът на сближаването с Русия Румен Радев спечели президентските избори в България”. След победата на Радев на първия тур някои от руските медии директно нарекоха Румен Радев „приятел на Русия”, като и тогава не пропускаха да отбележат, че в негово лице виждат своя рубикон в ЕС за сваляне на санкциите срещу Кремъл. Като цяло журналистите в Москва се спират върху думите на новия български президент, че ще бъде независим и неутрален. В същото време обаче напомнят за настроенията и благоразположението му към Путинова Русия като обобщаващ образ на целия български народ.
Във военния портал Topwar.ru дори се прави изводът, че „който е за Русия, той побеждава на изборите”. Журналистите дават за пример победата на проруския политик Игор Додон в Молдова, на Румен Радев и стигат дори до американския държавен глава Доналд Тръмп, който заяви симпатиите си към Владимир Путин още по време на предизборната си кампания. През последния месец около чуждите избори Кремъл натрупа самочувствие, че отново започва да се съвзема от политическата изолация, в която Путин постави федерацията. Премахването на санкциите срещу Русия с помощта на Румен Радев засега обаче остават евтин пиар ход за спечелване на русофилските гласове у нас. На практика подобни мерки са далеч от силите на новия български президент, който на този етап е замразил идеята и се наслаждава на победата си. Той обаче трябва да внимава какво е обещал не само на българските си избиратели, а и на Москва, където напразни думи, хвърлени в пространството, понякога се наказват жестоко от паметливия руски народ.
На снимките: Част от новинарските дописки, които отразяват президентските избори в България
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.