Вярно е, че сега страната има нужда от кабинет, нямаме нужда от нови предсрочни избори. Но ако цената на това правителство е замитане на следите и стабилността е илюзорна и фасадна, то ние нямаме нужда от него. Тази тези разви в студиото на Нова ТВ социологът Мира Радева.
По думите й кабинетът и новият парламент ще трябва да минат по един много тънък лед, тъй като ситуацията е много нестабилна и много и напомня на далечната 1997 година.
Тогава БСП върна мандата и се състави правителство на СДС. България направи колосални крачки, но останаха тайните около едни пари, които бяха откраднати. Сега според мен сме в същата ситуация, както през 1997 – ключът за решаването на тази ситуация е отново у едни хора, които държат огромен ресурс, но този път той е не в милиони, а в милиарди. Истината обаче е, че хората позволяват това да се случва, макар сега да сме по-бдителни, повече граждани. Затова си мисли, че може и сега да има тайно споразумение, което не казва обаче, къде е заровено трупчето в мазето. Страхувам се, че пак няма да разберем къде потънаха и кой открадна нашите пари. Тупането на топката от политиците е единствено, за да бъде заметена истината за КТБ, коментира Радева.
Според нея България и обществото ни се намира в толкова тежка ситуация заради избирателната система, която тя смята, че трябва задължително да бъде променена.
Избирателният модел е нелегитимен, той се изчерпи. Трябва да се вземат мерки, за да е по-пряка връзката между избирателите и избираните хора. Сега тя е ефимерна и затова нямаме гаранции ние, гражданите, да сме представени в този парламент, посочи социоложката.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"