Нагласите за референдум са по-скоро декларативни отколкото реални, тъй като все още нямаме реална кампания, няма и ясно позициониране на основните играчи. Това обяви социологът Първан Симеонов в ефира на Нова ТВ.
Към момента 56% от избирателите имат нагласа да гласуват, но това е по-скоро декларативна нагласа, която е различна от реалното гласуване. Ако някоя от големите партии не насърчи да гласуват симпатизантите им процентът може да падне. Затова е рано да прогнозираме какъв ще бъде изхода от референдума. но при този праг, според мен, е много трудно референдумът да има успех. Той по-скоро е трудно постижим. Този референдума се използват с политически цели. Пряката демокрация има смисъл, когато въпросът е ценностен и затова единственият смислен въпрос е да има ли задължително гласуване. Другите два въпроса - за електронното гласуване и мажоритарния вот, са експертни и не са в компетенцията на избирателите, а на законодателите. И голямата опасност е в това, че може да се стигне до едно всеобщо разочарование от тези инструменти, коментира социологът.
Той сподели, че неговото личното той е скептичен към такива игри с публиката. Това обаче, което се вижда, че нагласите на избирателите за промяна, едно видимо негодувание срещу политическия елит. И това е по две основни причини - нисък жизнен стандарт и липса на справедливост - двете неща, които тревожат и вълнуват хората, подчерта още Първан Симеонов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас