Вероятно в проблемната КТБ има високо рискови кредити. Квесторите от БНБ могат да прекратят всеки такъв договор, който е неизгоден за банката и непазарен. И могат да поискат веднага получателят да върне заема. Всеки кредит е обезпечен. Това ще осигури ликвидност на трезора и изчистване на листата му от лоши длъжници. Такива ефективни мерки призова да се наложат незабавно бившият шеф на Сметната палата проф. Валери Димитров.
Според него банки с концентрирана собственост са по-рискови, отколкото банки с повече акционери. Най-опасни са така наречените вътрешни кредити, които финансовите институции раздават на вътрешни собственици, акционери, администратори. Това са високо рискови кредити, обясни авторът на банковото законодателство у нас.
Надзорът на БНБ действа адекватно и сега трябва да извадят КТБ от състояние на неплатежоспособност. Нормално е с мерките, които се предлагат да се увеличи капиталът на банката, като се добавят към нея фондът за гарантиране на влоговете и и Банката за насърчаване. Другите акционери ще загубят мажоритарния си дял и ще станата миноритарни собственици. Опасно обаче е действието на прокуратурата. Недопустимо е публично да се обвини шеф на дирекция „Банков надзор”, това разклаща доверието в банковата система за гражданите, предупреди юристът. Той изрази надежда, че като изтече срокът за оздравяване всеки вложител трябва да има достъп до парите си.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен