Инициативният комитет за събиране на подписи за референдум за изборната реформа е подготвил писмо до председателя на Народното събрание Михаил Миков, в което го призовава да изпълни задълженията си и да предостави възможност да бъдат отстранени допуснатите нередности в списъците, със събраните подписи, предаде „Фокус”.
По думите на проф. Георги Близнашки, който е председател на Инициативния комитет, става въпрос за едно сериозно постижение на гражданското общество, което не трябва да се пренебрегва. Затова настоява, че сега е най-важно да бъдат отстранени допуснатите грешки, за каквито имат информация.
„Към писмото сме приложили по-подробно какво очакваме от председателя на парламента Михаил Миков”, обясни пред журналисти проф. Близнашки и добави, че досега с тях никой не е влязъл в контакт.
„До този момент председателят на Народното събрание Михаил Миков не ни е потърсил. Независимо, че НС се намира в непредвидена ваканция, администрацията работи. Самият той се е разпоредил - заключенията на ГРАО да бъдат изпратени до Комисията по правни въпроси, но не е намерил време да влезе в контакт с нас”, коментира професорът.
За събирането на подписите досега и за референдума, проф. Близнашки припомни, че на 10 март са били внесени в парламента 570 000 подписа. След известно протакане са получили заключенията на ГРАО, според които става ясно, че от проверените 570 000 хиляди подписа, валидни са над 463 000. Най-голям е броят на невалидните ЕГН-та. Има случаи на починали лица, с чуждо гражданство и т.н. При този първи преглед на заключенията на ГРАО става ясно, че основния проблем е свързан с грешки при вписване на ЕГН-та и непълни данни относно постоянния адрес на лицата, коментира Георги Близнашки.
Той е категоричен, че по повод на ЕГН-тата не може да направи коментар, без да са видели самата подписка. Според Близнашки от служба ГРАО има известно престараване.
Едва ли адресът трябва да бъде превръщан в критерий за невалидни подписи. Ние сме подготвили декларация, в която настояваме да получим подробните констатации на ГРАО, критерии и мотиви, за да анулират едни или други подписи. Бихме искали да разговаряме с хората, чиито подписи са били обявени за невалидни, каза още проф.Близнашки.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"