Няколко родолюбиви организации, подкрепяни и от българи в чужбина внесоха преди ден в Министерски съвет и в Министерство на образованието и науката Отвореното писмо, с което настояват управляващите да вземат адекватни мерки за опазване на културно-историческото ни наследство и предотвратяване на всички опити за премахването от учебниците на литературни произведения, формиращи българското самосъзнание. Родолюбците изтъкват, че в учебните програми трябва да се увеличи акцентът върху българската история и историческите личности, допринесли за формирането и оцеляването на нацията ни. Да се обсъди и вкара в учебните програми изучаването на комунизма. В управлението на вероизповеданията да участват само български граждани.
Инициаторите алармират, че пряко е застрашена българската национална идентичност и единството на нацията ни. Ето и пълния текст на Отвореното писмо:
ДО МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА
ОТВОРЕНО ПИСМО
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,
Промяната на факти, свързани с културно-историческото ни наследство, за сметка на чужди идеи и премахването от учебниците на литературни произведения, формиращи българското самосъзнание, пряко застрашава българската национална идентичност и единството на нацията ни.
В резултат на това, страната ни е изложена на културна агресия, която с течение на времето рискува да се превърне и в политическа.
Апелираме към Вас да защитите българската национална идентичност и единството на нацията ни, като проведете цялостна образователна реформа, която да включва и изброените по-долу мерки:
1. Настояваме в учебните програми да се увеличи акцентът върху българската история и историческите личности, допринесли за формирането и оцеляването на нацията ни.
2. Искаме да се проведе широк обществен дебат с учители, родители и ученици относно как да се изучава историята на тоталитаризма в България.
3. Предлагаме в учебниците да се използват по-правилните термини „османци" и „османско" по отношение на представителите на Османската империя и събитията случили се по нейно време.
4. В допълнение на предложението на експерта по глобална сигурност Алекс Алексиев в управлението на вероизповеданията да участват само български граждани, предлагаме въпросните лица да преминават и сертификация по литературен български език и познаване на законите регулиращи дейността им.
5. Настояваме административно да се улесни запълването на незаетите 11 000 места в държавните висши учебни заведения и специализирани гимназии с кандидат-студенти от етнически капсулирани райони на страната и българските общности в Украйна, Молдова и Македония.
6. Предлагаме да бъде създадена държавна програма предоставяща задължително професионално обучение и стаж на безработни български граждани без средно образование, които кандидатстват за социални помощи.
7. Искаме да се улесни прехода от образование към заетост на всички предприемчиви млади хора в България, чрез създаването на мрежа от бизнес инкубатори в държавните висши учебни заведения.
Бихме желали нашият екип от граждански активисти и експерти да се срещне с отговорните фактори, с които да обсъдим предложенията ни и подробностите по тяхното прилагане.
Ако вашата заангажираност Ви попречи да обърнете внимание на нашите искания, ние възнамеряваме в едномесечен срок да се обърнем за съдействие към всички парламентарно представени политически партии в България.
Граждански Алианс „6-ти Септември"
Сдружение „Добродетелната Дружина"
„ЦАР СИМЕОН ВЕЛИКИ" - неформално сдружение на футболни привърженици за активно гражданско общество
Национална Кауза за Дясна Политика „ДЕСЕН ПРОФИЛ"
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас