24 Ноември, 2024

​Росен Йорданов: Убийството на Георги е симптом, че не умеем да живеем цивилизовано

​Росен Йорданов: Убийството на Георги е симптом, че не умеем да живеем цивилизовано

От известно време от МВР слушам само за заплати и пенсии, и почти не се говори за реформите, които ще се случат там. Но аз мисля, че някой трябва да си изкарва тези пари, служителите там трябва да си ги заслужат. Тази позиция изрази психологът Росен Йорданов и бивш зам.-шеф на Института по криминалистика към МВР по повод претенциите на служителите от системата, които и днес излизат на протест. 

В студиото на Би Ти Ви психологът коментира убийството на 16-годишния Георги в Борисовата градина. Този случай той определи като банален, не много сложен и особено интересен, в сравнение с реакциите на хората, медиите и институциите.

Хората могат да помагат при разрешаването на подобни случаи, затова разпространеното видео би могло да помогне на разследващите. Дали младежът, който е на него, ще бъде третиран като заподозрян или свидетел – това е въпрос на тактика. Проблемът не е как действа МВР като тактически похвати, а реакциите на хора, институции и медии. Аз лично считам като грешка, че бе оповестен начинът, по който е умъртвено детето и още повече с какъв нож. Това е така нареченото '"знание на виновния" - информация, която трябва да се знае само от полицията, защото превръщането й в публична, намалява козовете на разследващите. Според мен тук става дума за непланирано убийство. Какви са били отношенията между жертвата и нападателя, колко дълго е продължил контактът между тях, какъв е бил поводът – грабеж или мачовщина, аз мисля, че е по-скоро второто – форма на себеизява, са все въпроси, с които може да се ангажира обществото с цел по-бързо намирането на извършителя. Тревожното е, че агресия, която може да се породи между две възрастни лице, поражда подобни ситуации и сред подрастващите. Това убийство е вече симптом на нещо по-дълбоко, а именно - в неумението да живеем цивилизовано, да се справят възрастните с плачещото дете в себе си, посочи Росен Йорданов.

По думите му една особено тревожна тенденция е безразличието и липсата на ангажираност на хората и обществото към подобни ситуации на агресия. Психологът разкри, че е бил потресен от реакцията на шофьора на столичен автобус, в който бяха зверски наръгани баща и син.

Бях изумен от реакцията на шофьора: Отворих врата и казах да слязат и да се разберат навън. Това е пълно безразличие към случващото се, а той обществено лице, неговата реакция би трябвала да бъде съвсем друга – например да позвъни на 112 и да ги информира, че има сериозен инцидент. Вместо това той остава неангажиран към ставащото, абе – просто да ми махнат от главата, това мен не ме интересува, изразява недоумението си психологът.

Росен Йорданов сподели, че последното изследване на агресията сред учениците регистрира една доста тревожна тенденция – макар количествено агресията сред учениците да не стават повече, тя става все по-жестока. Тук именно е ролята на обществото, което трябва да се намеси в решаването на този проблем, а не да се прехвърля изцяло вината на семейството, категоричен е психологът.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.