В деня на будителите четирима кандидати за президент дебатираха в студиото на Нова ТВ по три основни и важни теми за обществото и държават. Трайчо Трайков – кандидат на РБ, Красимир Каракачанов – издигнат от патриотичните формации, Ивайло Калфин – кандидат на АБВ и Пламен Орешарски – кандидатура на граждански комитет, зад който застана ДПС, изразиха своите виждания и позиции по темите: социална политика, корупция, външна политика и сигурност. На финала всеки един от тях зададе по един неудобен въпрос към един от своите опоненти.
По темата социална политика кандидатите се обединиха около тезата, че тя не влиза пряко в правомощията на президента, но той може да бъде фактор в създаването на подходяща среда да се води една социално по-справедлива политика, във фокуса на която да бъдат най-бедните и хората в неравностойно положение.
За корупция
Трайчо Трайков: 204 народни представители са против съдебната реформа. Държавата не може да бъде гарант, че правилата се спазват. Няма как съдебната система да се самореформира. Това трябва да го реши НС, а то в огромното си мнозинство се обяви против съдебната реформа. Ще се възползвам от законодателна инициатива, ако стана президент.
Красимир Каракачанов: Всичко започва от личния пример на политика, а не само заради липсата на съдебна реформа. Само така може да бъде скъсана пъпната връв с порочните практики. Нормално ли е държавни чиновници, уличени в корупция, да не се наказват. Не само да бъде уволнен, а и да не заема държавна работа. Ако съм президент няма да казвам: Кажи си Иване“, а - защо Иване?
Ивайло Калфин: Проблемът за корупцията според мен опира преди всичко до Конституцията. Затова имаме неработеща съдебна система. Този дебат обаче не трябва да бъде в парламента, а от експертите и ако трябва да се свиква ВНС, да бъде променен основния закон в държавата така, че съдебната система да започне да функционира.
Пламен Орешарски: У нас липсва върховенството на закона, не само като ред и организация в правоохранителните органи, а и като спазване на правила във всички сектори на обществено-политически закон. Всички искаха да реформират съдебната система, но не успяха да го направят. Не оставиха съдебната система да се организира и работи, така както е разписано в Конституцията. Постоянно парламентът и изпълнителната власт се намесваха в нейната работа и това трябва да бъде прекратено.
За Турция, Русия и на Балканите
Трайчо Трайков: ние сме с ЕС и НАТО, в ЕС и НАТО. Някои от моите конкуренти каза, че е добре да се води балансирана политика. Но дали Русия иска, дали Турция иска. Задачата е на президента да създаде такива предпоставки, че в двустранните отношения да има равнопоставеност. Нашата сила е в политиката на Балканите. Що се отнася до санкциите към Русия – те бяха наложени от Путин, който на практика наложи санкции на руския народ да не консумират стоки от страните от ЕС. Освен това как може страна да си хареса парче от тортата и да си го вземе – как ще го обясним това на хората?
Красимир Каракачанов: Смятам, че България трябва да поддържа приятелски отношения с Русия и да бъде балансирана към Турция. Притеснителни са идеите на неосоманизма, които лансира Ердоган. Що се отнася до санкциите на ЕС към Русия, смятам че те са вредни. Ние също губим от тях. Това обаче не означава, че трябва да водим наведена политика към когото й да е, но не трябва да правим квалификации.
Ивайло Калфин: Защо сме фиксирани в Русия, опасностите са от Близкия Изток и Балканите. Ако съм президент ще работя за активизиране на политика в района на Черно море, петте балкански страни да излизат с обща позиция, да имаме съдържателни отношения с Русия и Турция. Трябва да знаем, че ЕС ще се промени след излизането на Великобритания, затова трябва да участваме активно в общата европейска политика.
Пламен Орешарски: Мисля, че е дълбоко погрешно да се мисли, че като малка страна, трябва някой да ни пази и закриля. Ние сами трябва да се браним, да поддържаме добри отношения между всички, в това число и с Русия. Аз ще водя балансирана политика на разширяване на отношенията – както със стари партньори, но и като създавам нови. Що се отнася до санкциите, те никога не са били нещо добро.
За бежанците
Трайчо Трайков: Когато решаваме проблема с бежанците, на първо място е битката с каналджийската мафия. В същото време България трябва да има политика, която да е в синхрон с тази на партньорите ни от ЕС и НАТО.
Ивайло Калфин: Трябва е да се спре наплива на нелегални мигранти, които не са свързани с конфликтите в Близкия Изток.
Красимир Каракачанов: Моето мнение, че трябва да се води политика на недопускане, дори употреба на сила, никакво заселване на тези хора в страната. Бих предложил на ЕС една нова политика по отношение на бежанците, защото досега вместо да – вместо да възпира, все още европейските чиновници пробутват директиви да приемаме и настаняваме мигранти.
Пламен Орешарски: Аз започнах изграждането на оградата, след което веднага спадна броят на нелегалните мигранти.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.