""Нашият Кодекс на труда в момента е един от най-добрите в ЕС. Дори има директива от Европейската комисия, в която се въвеждат реформи, които към днешна дата се съдържат в Кодекса ни", заяви пред БНТ Ваня Григорова от КТ "Подкрепа".
"Това, което се опитваме да направим в момента с въвеждането на двойното увеличение на извънредния труд, е да копираме робския закон на Орбан, който е абсолютно същия и който доведе до масови протести в Унгария. Така че ние няма отстъпим от нашата позиция и няма да позволим извънредният труд да се увеличи от 150 на 300 часа, защото това би било повече печалба за работодателите, но не и повече справедливост и равнопоставеност за работниците", коментира Григорова.
"Необходимо е извънредния труд да премине от 150 на 300 часа. И ако се стигне до такова решение, то ще става със съгласието на служителя, който, ако пожелае, може да откаже. Едва ли при един евентуален отказ работодателят му ще го уволни, тъй като всички знаем какво е нивото на безработица у нас, знаем, че пазарът на труда търси кадри, така че няма такава опасност. В крайна сметка няма и европейски акт, който да забранява извънредния труд", заяви Жасмина Саръиванова от Българската стопанска камара.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас