Посланици на 16 страни-членки на Европейския съюз излязоха с обща позиция, в която изказват притеснението си от отхвърлянето на проектозакона срещу корупцията по високите етажи на властта в българския парламент.
Според дипломатите решението на депутатите е негативен сигнал. Те припомнят, че Европейската комисия поставя борбата срещу корупцията в България на водещо място в мониторинговите си доклади.
Ето и пълната позиция:
На 2 септември българският парламент отхвърли на първо четене проектозакон за борба с корупцията по високите етажи на властта. Отхвърлянето без по-нататъчно обсъждане на проектозакона, предложен от правителството изпраща негативен сигнал за борбата с корупцята. Ефективната борба с корупцията е изключително важен елемент от върховенството на закона и е поставен сред приоритетите на Европейската комисия в докладите по Механизма за сътрудничество и проверка.
Тези доклади са одобрени както от нашите правителства, така и от поредица правителства на България. Надяваме се, че политическите партии, които са отхвърлили антикорупционния проектозакон (включително тези, които не са гласували), ще представят нови идеи възможно най-скоро, за да покажат, че не омаловажават борбата с корупцията на всички нива.
Позицията е подписана от посланиците на Нидерландия, Франция, Германия, Великобритания, Австрия, Белгия, Ирландия, Полша, Дания, Финландия, Италия, Кипър, Испания, Люксембург и е подкрепена още от посланиците на Норвегия и Швейцария.
Миналата седмица депутатите от всички парламентарна групи, с изключение на ГЕРБ и Реформаторския блок, гласуваха против предложения от вицепремиера Меглена Кунева проектозакон. Ден след това от партията на Кунева ДБГ намекнаха, че ще напуснат коалицията, ако законът не бъде приет. Все пак управляващите се разбраха проектозаконът да бъде внесен отново след три месеца.
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.