Продължава пленума на БСП, посветен на съкрушителната загуба на партията на местните избори.
"БСП е заприличало на руско село от времето на княз Потьомкин", заявил Ангел Найденов, един от първите изказали се на заседанието на Националния съвет.
Той допълнил, че днешното състояние на партията отговаря именно на тази метафора - куха фасада, основана на носталгията по олевяването, в която здраво се е вкопчило ръководството, съобщи Канал 3.
Освен че поискал оставка на ИБ на БСП и временно ръководство, което да подготви пълен цикъл отчети и избори, както и конгрес за избор на нови ръководни органи, Найденов разгромил водената от сегашното Изпълнително бюро политика. Обвинил го в идейна безпътица и констатирал, че олевяването е довело столетницата до изходната точка от началото на 90-те, когато социалистите спорове за името на партията.
Бившият военен министър директно заявил, че налице е рекомунизация на БСП и залитане по Кремъл.
"Позволихме да останем с "Атака" единствени на пистата с кресливата прокремълска реторика", казал Найденов.
Найденов обобщил, че докато БСП се занимава със собствената си идентификация и курса на олевяване, не си дава сметка, че в някои от т.нар. "червени крепости" - големи градове с около 100 хил. души население, е успяла да вземе едва по 5-6% от гласовете на местния вот.
Ексразузнавачът Бриго Аспарухов пък осмял тезата на соцлидера да не сменя състава на ИБ на БСП, въпреки че те поискали да се оттеглят, изтъквайки аргумента, че и по друг начин може да се носи отговорност, освен с оставки.
"Това е все едно да гладуваш, след като сутринта си хапнал стабилно", посякъл Миков социалистът.
Предстои червените да гласуват евентуално предложение за оставка на Изпълнителното бюро, както и декларацията за атентатите в Париж.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген