Експерти от адвокатурата подготвят искане до Конституционния съд за обявяване за противоконституционни текстове от новоприетия Наказателно-процесуален кодекс (НПК), потвърдиха за „Дневник" източници оттам, но не се ангажираха със срок за сезирането.
Висшият адвокатски съвет (ВАдвС) почти сигурно ще атакува пред Конституционния съд част от последните промени в НПК, информира по-рано в. „Сега" и напомня, че това ще бъде първото възползване на адвокатурата от даденото й право с промените в Конституцията през 2015 г. да сезира КС.
Това право обаче е ограничено и се отнася само за разпоредби в закони, които ограничават права и свободи на гражданите. А това означава, че КС ще подложи на преценка дали искането отговаря на условието, за да образува делото.
Въпреки многобройните възражения, критични становища и призиви на граждански и съсловни организации до президента Радев да наложи вето, той обнародва закона, който влиза в сила три месеца след публикуването му в „Държавен вестник", тоест от 5 ноември. Промените бяха приети от всички парламентарни партии с изключение на БСП, които гласуваха въздържали се и против, но ръководството на ПГ на БСП впоследствие даде да се разбере, че няма да сезира КС.
Освен адвокатурата никоя друга институция с правомощие да сезира КС не е изявила такова намерение досега, включително Върховният касационен съд (ВКС). Решение за сезиране на КС може да вземе само пленумът на ВКС, а съдиите ще бъдат в пълен състав в съда едва след 14 септември.
Още при обсъждането на законопроекта в правната комисия представителят на Висшия адвокатски съвет Емилия Недева постави под въпрос качеството и ефекта на промените а по-късно в своя статия коментира, че декларираните цели за ускоряване на наказателния процес няма да се реализират, а ще доведат до обвинения към съда.
Основната промяна в НПК, освен прехвърлянето на делата за корупция срещу лица от високите нива на властта по смесени критерии, засяга допуснатите в досъдебното производство процесуални нарушения. Предвидено е те да бъдат посочвани единствено на т. нар. разпоредително заседание с присъствието на страните.
След като веднъж се даде ход на делото, то не може да бъде връщано от съда на прокуратурата заради нарушения, дори ако бъдат междувременно открити в хода на процеса такива.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас