България е най-слабото звено на НАТО и единствената страна в Централна и Източна Европа, в която под половината (47%) от анкетираните казват, че страната е длъжна да помага на други съюзници в алианса, ако са атакувани. Внушителните 37% откровено казват, че България не трябва да спазва ангажимента си по член 5 от Вашингтонския договор. Именно той е фундаментът на НАТО, защото на него се крепи принципът за колективна отбрана.
Единствено Словакия е близко до доминиращото мнение в България - 34% от словаците казват да не се помага на атакувана страна член, но 54% все пак са да се спази член 5. Всички останали пет страни от допитването са отчетливо в проатлантическа група. Полша се откроява с безапелационните 90% одобрение да се помага на съюзник.
Добрата новина в проучването по поръчка на GLOBSEC е, че 66% от българите смятат, че членството в НАТО е важно за сигурността им (само Словакия е зад нас с 56%, останалите са с показатели над 70 и 80 процента, а в Полша с това твърдение са съгласни 91%). На въпрос дали биха гласували България да напусне НАТО на евентуален референдум с "да" са отговорили един от всеки пет, но достатъчните 54% биха подкрепили алианса (Словакия е по-проблемна, защото там привържениците на НАТО в референдум са 43%).
Тези резултати от социологическо проучване от 2017 г. са включени в доклада с основните проблеми и заплахи за света, който бе разпространен преди дни от Мюнхенската конференция за сигурност - най-авторитетният световен форум по тази тема, започващ в петък.
Допитването е направено преди година с лични интервюта с национално представителна извадка от населението на 7 държави от ЕС и НАТО по поръчка на института за глобална сигурност GLOBSEC (за България то е проведено от агенция ЕСТАТ). Целта е да се установи в България, Румъния, Унгария, Чехи, Словакия, Полша и Хърватия какъв е ефектът от чуждестранните подривни усилия върху настроенията в обществото на тези страни.
Авторите уточняват, че настъпва промяна, когато в страните, които бяха в съветския блок допреди близо 30 години, се зададе конкретен въпрос дали биха защитили съюзник при атака от Русия. Данни от допитване на института "Пю" от 2015 г. показа, че средният показател за района намалява до 48%.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."